Czym jest tzw. efekt Batmana i jakie ma konsekwencje dla dziecka?

Małe dzieci mogą mieć wiele problemów z koncentracją. Nie potrafią doprowadzić do końca zadania, szybko się rozpraszają, przez co nie są w stanie uczyć się nowych umiejętności. Naukowcy znaleźli jednak sposób na to, żeby dziecko nie miało problemów z uważnością. Mowa tu o „efekcie Batmana”. Na czym on polega?
Badania naukowców

Efekt Batmana to eksperyment, który przeprowadzili naukowcy i zauważyli pewną prawidłowość w zachowaniu najmłodszych dzieci w przedszkolu. Test polegał na tym, że dzieci przebierały się za fikcyjną postać. Badanie objęło swoim zakresem 180 dzieci w wieku od 4 do 6 lat, a naukowcy podzielili je na trzy grupy. Najmłodsi mogli przebierać się w m.in. postacie Batmana, Roszpunki czy Boba Budowniczego.

Każda z grup otrzymała 10 minut na wykonanie podstawowych, dosyć nudnych zadań na komputerze. Dzieci nie miały jednak zakazu opuszczania sali. W dowolnej chwili, jeśli tylko chciały, mogły pójść grać do sali obok.

Dzieciom bez kostiumów powiedziano, że mają zachowywać się swobodnie i być po prostu sobą. Natomiast dzieciom przebranym w kostiumy różnych bohaterów z ulubionych bajek i komiksów nakazano, że mają wczuć się w postać, którą chciałyby się stać.

Wyniki eksperymentu

Naukowcy po wykonaniu badania nad „efektem Batmana” uznali, że przebieranie się za fikcyjną postać sprawia, że dzieci są w stanie bardziej się skupić nad czekającym je zadaniu. Połączenie dwóch elementów, takich jak rozproszenie uwagi tym, że dziecko się przebiera, a z drugiej strony odzwierciedlanie tzw. wartości aspiracyjnych, przez przyjęcie przez dzieci innej tożsamości, zaowocowało wspieraniem ich wytrwałości w działaniu.

W przedszkolu i w domu takie działanie można potraktować jako trening koncentracji, cierpliwości i uważności u dziecka. Żmudna praca wykonywana w kostiumie Batmana może stać się bardzo atrakcyjna.