Czym kierować się przy wyborze przedszkola?

23Jakie kwestie brać pod uwagę wybierając przedszkole dla swojego dziecka? Wybrać przedszkole prywatne czy państwowe?

Zapisy do placówek państwowych

Co roku w okolicach marca-kwietnia ruszają rekrutacje do przedszkoli publicznych w całej Polsce. Niestety zwykle miejsc jest mniej niż chętnych do zapisania się do danego przedszkola. Trudno tu mówić więc o jakimkolwiek prawie wyboru placówki. Rodzice najczęściej kierują się zasadą, aby zapisać dziecko tam, gdzie będą mieli wygodnie je odbierać i zaprowadzać. W efekcie dziecko zapisywane jest do przedszkola znajdującego się albo blisko miejsca zamieszkania, albo miejsca pracy rodzica.

Warto jednak na długo przed rekrutacją w przedszkolu państwowym dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. Najlepszym źródłem informacji są rodzice, którzy mają w tej placówce swoje dzieci. Można też zasięgnąć informacji na forach internetowych. Jeśli jest taka możliwość, rodzic może iść do placówki i porozmawiać z dyrektorem i nauczycielami. To także duża pomoc w wyborze przedszkola dla dziecka – niezależnie od tego, czy ma to być placówka prywatna czy państwowa.

Szeroka oferta przedszkoli prywatnych

Dużo więcej parametrów można brać pod uwagę, wybierając przedszkole prywatne. Dobrze by było, aby posiadało ono własną kuchnię, która będzie przygotowywała dzieciom pełnowartościowe posiłki, a jeśli któryś przedszkolak ma alergię – weźmie to pod uwagę.

Zaletą przedszkola jest własny plac zabaw, najlepiej w ogrodzie usytuowanym z dala od ruchliwych ulic, wśród zieleni. Wszystkie urządzenia znajdujące się na jego terenie powinny być certyfikowane i bezpieczne dla dziecka.

Rodzic może wybrać przedszkole dwujęzyczne, w którym dziecko będzie mogło od razu nabywać umiejętności posługiwania się dwoma językami jednocześnie. Ułatwi mu to niewątpliwie naukę języka obcego w przyszłości. Lektorzy zatrudniani przez przedszkole bilingwalne powinni posiadać niezbędne dyplomy i przygotowanie pedagogiczne do pracy z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat.

Kolejnym atutem oferty przedszkola prywatnego jest własny logopeda, który pomoże dzieciom wychowującym się w danej placówce we właściwym rozwoju mowy – przede wszystkim w języku ojczystym.  Atrakcją dla dzieci będą często organizowane przez przedszkole wycieczki czy ciekawe zajęcia z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego.

Znalezienie idealnego przedszkola jest trudne, ale nie niemożliwe. Warto wcześniej o tym pomyśleć, kiedy dopiero będzie ruszała rekrutacja i zorientować się w ofercie edukacyjnej przedszkoli w naszej okolicy.