Dlaczego dziecko zanosi się od płaczu?

baby-878770_640Nieutulony, rozpaczliwy płacz dziecka to koszmar dla rodzica. Mama czy tata zastanawiają się, co też złego dzieje się z dzieckiem, że aż zanosi się od płaczu. Musimy wiedzieć, że małe dzieci płacz traktują jako formę komunikacji z otoczeniem. Nie potrafią mówić, dlatego płaczą przy każdej możliwej okazji: kiedy są głodne, zmęczone, śpiące, albo jest im mokro.

Zanoszenie się od płaczu

Zwyczajny płacz może oznaczać wiele, ale rodzice z czasem uczą się go prawidłowo interpretować. Natomiast zanoszenie się płaczem jest dla nich sytuacją stresującą i trudną do opanowania. Takie zjawisko wynika głównie z frustracji malucha i długotrwałego, nieutulonego płaczu. Eskalowanie płaczu jest szkodliwe dla malucha, ponieważ może on nawet wpaść w bezdech, zrobić się siny i wtedy sytuacja staje się naprawdę poważna.

Zanoszenie się jest bardzo charakterystyczne, ponieważ buzia dziecka staje się mocno czerwona, maluch nie może złapać oddechu, a jego płacz milknie.

Takie zjawisko dotyczy tylko niektórych dzieci i może wynikać z nadmiernej reakcji emocjonalnej malucha. Czasem także długotrwały płacz, który nie jest utulony przez rodzica, może wywołać podobne skutki.

Jak zażegnać niebezpieczeństwo?

Rodzic czy opiekun, który jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej interweniować, zachowując przy tym zimną krew. Najważniejsze to wiedzieć jak zareagować na zanoszenie się dziecka. Dorosły powinien uczynić wszystko, aby dziecko wyprowadzić ze stanu histerii. Zwykle wystarczy mocno dmuchnąć dziecku w usta albo spryskać jego twarz chłodną wodą. Wtedy odwrócimy jego uwagę i układ oddechowy podejmie pracę. Kiedy dziecko złapie głęboki oddech to znak, że wszystko wraca do normy.

Jeśli takie sposoby nie pomagają, to należy spróbować delikatnie klepnąć dziecko w pupę lub w twarz, albo uszczypnąć. Chwilowy, niewielki ból pomoże maluchowi złapać oddech, a to najważniejsze.

Ból, strach, czy kolka, która jest wielce nieprzyjemną, dokuczającą dziecku dolegliwością, prowadzą do zanoszenia się – bezgłośnego płaczu, przy którym nie można złapać oddechu. Najlepiej w ogóle nie dopuszczać do sytuacji, w których dziecko będzie zanosiło się od płaczu.