Jak chronić dziecko przed kleszczami?

Latem wiele czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Dzieci chodzą się bawić na podwórko, w przedszkolu korzystają z zewnętrznych placów zabaw, a w weekendy jeżdżą z rodzicami na wycieczki za miasto – do lasów i na łąki. Słowem, aktywnie spędzają czas na zewnątrz, dzięki czemu są dobrze natlenione. Niewątpliwie taka aktywność im służy, ale w lasach i na łąkach, a coraz częściej nawet w parkach i na placach zabaw, nasze dzieci narażone są na ukąszenia kleszczy. Jak się przed tym chronić?Pasożyty z lasu i łąk

Wiosną i latem mamy do czynienia z okresem największej aktywności kleszczy, czyli pasożytów z gatunku pajęczaków. Żywią się one krwią ludzi i zwierząt, a najczęściej można je spotkać w wysokich trawach i krzakach, mniej więcej do wysokości 1,5 m. Kleszcze atakują swoje ofiary na ogół w godzinach porannych, od 8 do 11 i w godzinach popołudniowych i wieczornych. Odbierają bodźce termiczne, ruchowe i chemiczne z otoczenia, dzięki czemu są w stanie namierzyć swojego przyszłego żywiciela – człowieka lub zwierzę. Kleszcz po przedostaniu się na ubranie czy ciało swojej ofiary zaczyna wędrować po nim, aż znajdzie odpowiednie miejsce na wkłucie – gdzie skóra jest cienka i najlepiej wilgotna.

Dlaczego kleszcze są groźne dla człowieka?

Niewielkie rozmiary kleszcza utrudniają jego zlokalizowanie na ciele. Łatwo go pominąć, a kiedy zaatakuje ofiarę i wgryzie się w ciało, pozostaje po nim niewielki ślad. Warto wiedzieć, że kleszcze najczęściej wbijają się w takie miejsca jak pachwina, za uchem, skóra głowy, czy skóra pod kolanem. Najczęściej dostrzegamy kleszcza, kiedy ten zdążył się już wkłuć i upić krwi żywiciela.

Kleszcze są niestety bardzo groźnymi pajęczakami. Mogą być bowiem nosicielami wielu różnych chorób, na przykład boreliozy. Wywołują też w niektórych przypadkach kleszczowe zapalenie mózgu. Zarażenie przenoszoną przez kleszcze chorobą nie jest natychmiastowe. Zwykle ma ono miejsce po około dobie lub dwóch od jego wbicia się w skórę.

Jak chronić się przed kleszczami?

Miękkie ciało dziecka i cienka skóra powodują, że kleszczowi łatwiej się w nią wbić. Zresztą swobodnie bawiące się dziecko w lesie lub na łące staje się celem pasożytów. Dlatego warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do wbicia się kleszcza.

W lesie czy na łące dziecko powinno być ubrane w odpowiednią odzież, zakrywającą możliwie jak najwięcej ciała. Nakrycie głowy jest obowiązkowe. Po wizycie w miejscach, w których można natknąć się na kleszcze, musimy obejrzeć całe ciało dziecka, ponieważ w ten sposób najłatwiej wyłapać świeżo wbitego w ciało pasożyta.

Niezbędne jest działanie prewencyjne, polegające na wykorzystywaniu odpowiednich środków chemicznych, w sprayu, kremie czy lotionie. Preparaty te zawierają pochodną benzamidynu – DEET, która działa odstraszająco na kleszcze, ale jest bezpieczna dla człowieka. Dla najmłodszych przeznaczone są zaś środki będące kompilacją różnych olejków eterycznych odstraszających kleszcze.

W sprzedaży są też urządzenia elektroniczne, które odstraszają je poprzez emitowanie ultradźwięków o częstotliwości 40 kHz, blokujących aparat odpowiedzialny u kleszczy za namierzanie żywiciela.

Jak postępować z kleszczami?

Jeśli pomimo podjętych działań prewencyjnych u naszego dziecka zauważymy kleszcza, powinniśmy natychmiast zareagować. Można wyjąć kleszcza samodzielnie, przy użyciu szczypczyków lub pęsety, wykręcając go z ciała ostrożnie, odwrotnie do ruchów wskazówek zegara. Nie należy smarować go masłem, ani oliwą, ponieważ powoduje to zatrucie pasożyta.