Jak mądrze chwalić dziecko?

Któż z nas nie lubi, jeśli za swoją pracę, dokonania, czy nawet zwykłe prace domowe, ktoś nas chwali? Tak samo jest z dziećmi. Chwalenie jest potrzebne, ale w granicach rozsądku i może nie na każdym kroku. Mądre dostrzeganie dobrych zachowań czy przejawów twórczości artystycznej swojej pociechy pozwala na zbudowanie jej wysokiego poczucia własnej wartości i pewności siebie. Rodzice powinni wiedzieć, jak chwalić dziecko w odpowiedni sposób.

Konstruktywne pochwały

Czy to w przedszkolu, czy w domu, na podwórku czy wśród rówieśników, dziecko chce być pochwalone za dobre zachowanie lub wypełnienie zadania. Pamiętajmy, że maluchy robią to, czym przykuwają uwagę dorosłych. Jeśli cały czas je karcimy za przewinienia, a nie zwracamy uwagi na dobre uczynki, będą się wciąż źle zachowywać.

Należy posługiwać się konstruktywnymi pochwałami, które w procesie wychowania dziecka są bardzo istotne. Niestety wielu dorosłym o wiele łatwiej jest karcić dziecko niż doceniać jego właściwe działanie. Chwalenie wzmacnia zachowanie, dlatego, jeśli chcemy, żeby na przykład dziecko zachowywało się grzecznie, trzeba doceniać jego starania i za każdym razem mu o tym przypominać.

Jak chwalić?

Mądre, konstruktywne chwalenie naszych dzieci polega na tym, aby je doceniać za coś konkretnego. Unikajmy stwierdzeń, które dziecku nic nie mówią. Zamiast mówić „jesteś grzeczna” powiedz „bawiąc się z bratem, zachowałaś się znakomicie”. Chwalmy dzieci za konkretne, nazywane zachowania w trybie natychmiastowym, aby utrwalać je w umyśle naszej pociechy. Nie czekajmy na specjalne okazje, ale chwalmy za drobiazgi, które powodują, że maluch będzie chciał coraz więcej pochwał, dzięki czemu będzie zachowywał się jeszcze lepiej.

Pochwała musi być wartościowa, powinna motywować malca do działania. Musi być konkretna i zrozumiała dla dziecka, i zgodna z prawdą. Dzieci świetnie wyczuwają, gdy ktoś ich okłamuje. Pochwała musi być w całości pozytywna, a nie jedynie połowicznie. Lepiej pochwalić np. jeden element na rysunku, niż powiedzieć, że wszystko jest piękne, ale to i to powinieneś poprawić.

Co daje chwalenie?

Dzięki pochwałom wyrabiamy u dziecka pewność siebie, pomagamy w budowaniu poczucia własnej, wysokiej wartości. To również sposób na kształtowanie pozytywnej, silnej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dzieci chwalone czują się kochane, ważne i potrzebne. Dlatego pochwały są tak istotne dla ich harmonijnego rozwoju psychicznego.