Jak wybrać gabinet stomatologiczny dla dziecka?

Pierwsze doświadczenia zgromadzone przez małe dziecko w gabinecie stomatologicznym w dużej mierze zadecydują, czy w przyszłości będzie przykładać wagę do higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Ważne jest, aby nie zrazić dziecka do stomatologa, ale sprawić, że bez nerwów i stresu będzie wchodzić do jego gabinetu. W tym celu powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby wybrać dla dziecka odpowiedni gabinet stomatologiczny. Jak to zrobić?

Gabinet dla dziecka

O ile dorośli mogą być zadowoleni ze swoich gabinetów dentystycznych i czuć się w nich komfortowo, niekoniecznie będą one odpowiednie dla dzieci. Gabinet powinien być dostosowany do potrzeb dziecka. Najlepiej, aby był kolorowy, przytulny i już od drzwi budował pozytywną, rodzinną atmosferę, zmniejszającą poczucie stresu u kilkulatka przychodzącego z rodzicem na pierwszą wizytę.

Szukajmy takich gabinetów, które albo dedykowane są dzieciom, albo mają specjalny gabinet i kącik w poczekalni przeznaczony dla najmłodszych pacjentów.

Odpowiedni dentysta

W optymalnym dla naszej pociechy gabinecie stomatologicznym powinien być zatrudniony lekarz wyspecjalizowany w leczeniu dzieci. Dobrze by było, aby miał bogate doświadczenie w swojej pracy i organizował tzw. wizyty adaptacyjne, podczas których dziecko będzie mogło zapoznać się z lekarzem, z otoczeniem gabinetu stomatologicznego i ze sprzętami oraz z narzędziami, jakie się w nim znajdują. Ważnym czynnikiem wyboru gabinetu dentysty dla dziecka jest prezentowane przez stomatologa podejście do dziecka. Jeśli jest miły, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom malucha i potrafi z nim bez trudu nawiązać nić porozumienia, oznacza to, że trafiliśmy w dobre miejsce.

Wyposażenie gabinetu

Dzieci wymagają zastosowania odpowiednich metod leczenia w gabinetach stomatologicznych. Dobrze by było, aby wybrany przez nas gabinet dysponował znieczuleniem komputerowym, odpowiednim fotelem stomatologicznym, czy monitorem do wyświetlania bajek dziecku podczas wykonywania zabiegów. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie dla malucha w gabinecie sedacji, polegającej na podaniu gazu rozweselającego przed zabiegiem, dzięki czemu dziecko poczuje się zrelaksowane, a napięcie związane z planowanym zabiegiem zniknie. Jest to metoda bezpieczna i zalecana dla dzieci, które z różnych względów mogą wpaść w panikę podczas wizyty, co uniemożliwi ich leczenie.

Zadbanie o zęby mleczne dziecka ma znaczenie dla kondycji zębów stałych naszej pociechy. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym i prawidłowa higiena jamy ustnej pozwolą ustrzec się próchnicy i poważnych chorób zębów.