Przejdź do treści

Jak wyjaśnić dziecku, że rodzice się rozwodzą?

breakup-908714_640Rozwód jest stresującym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Odczuwają go nie tylko rodzice, którzy kończą w różnej atmosferze, często kłótni i wzajemnych oskarżeń, swoje małżeństwo, ale również dzieci. One same stają się ofiarami burzliwych rozwodów rodziców walczących ze sobą o majątek i opiekę nad dziećmi. Zarówno matka, jak i ojciec dziecka powinni nawet w tak trudnej sytuacji stanąć na wysokości zadania i wytłumaczyć dziecku, co właściwie się dzieje. To ważne dla zachowania zdrowej psychiki dziecka. W przeciwnym wypadku może ono zacząć obwiniać się o to, że mama i tata nie mieszkają już razem i ciągle się kłócą.

Szczera rozmowa z dzieckiem

Nawet z przedszkolakiem, a obowiązkowo z uczniem szkoły podstawowej czy gimnazjum, trzeba rozmawiać o rozwodzie, kiedy już rodzice podejmują taką decyzję. Nie jest to łatwe zadanie, ale pozostawienie córki czy syna w stanie niewiedzy i domysłów powoduje wzrost poziomu stresu u pociechy, do czego rodzice nie powinni w żadnym przypadku dopuszczać.

Z dzieckiem należy szczerze porozmawiać, najlepiej we dwoje. Matka i ojciec dziecka powinni wytłumaczyć, co oznacza rozwód dla nich i dla ich rodziny. Absolutną koniecznością jest zapewnienie dziecka, że nadal jest kochane przez rodziców i ich rozstanie nic w tej kwestii nie może zmienić.

Często rodzice są tak pochłonięci konfliktami między sobą, że nie widzą, jaką krzywdę wyrządzają swojej pociesze, silnie przeżywającej rozwód rodziców. Rozmowa i wytłumaczenie istoty rozwodu na pewno ułatwi dziecku jego zrozumienie.

Co właściwie trzeba powiedzieć dziecku?

Syn czy córka muszą mieć świadomość, że rozwód kończy wspólne życie małżonków, ale nie oznacza zakończenia trwania instytucji rodziny. Warto przygotować się do rozmowy z dzieckiem o rozwodzie, aby rozważnie dobierać słowa. Za nic nie można wskazywać winnego rozwodu. Jeśli maluch zapyta o powody rozstania, mówimy, że tak czasem się dzieje z dorosłymi. Dobrze jest chociaż na czas rozmowy opanować swoje złe emocje i nie sprzeczać się przy dziecku. Nie możemy też źle mówić o drugim rodzicu, jeśli rozmowa odbywa się pomiędzy dzieckiem a mamą czy dzieckiem a tatą.

Dzieciom trzeba mówić prawdę i przedstawiać jednoznaczne wyjaśnienia, aby dobrze zrozumiały co dzieje się w ich życiu. Rozwód dotyka ich tak samo, jak rozwodzące się małżeństwo. Ważne, żeby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa i miłości ze strony obojga rodziców. Może się zdarzyć, że dziecko zacznie płakać, krzyczeć czy w inny sposób wyrażać swoją frustrację. Należy mu na to pozwolić.