Niezbędnik każdej mamy na wakacjach z małymi dziećmi

luggage-1149289_640Małe dzieci – mały kłopot, ale niestety całkiem spory bagaż w trakcie wakacyjnych wojaży. Przekonują się o tym wszyscy rodzice podróżujący z małymi dziećmi. To na ich barkach spoczywa obowiązek spakowania dzieci na wyjazd. Co powinno znaleźć się w tzw. niezbędniku mamy podczas wakacji z małymi dziećmi?

Leki i środki opatrunkowe

Podstawowym elementem niezbędnika podróżnego mamy będą leki. Nikomu nie trzeba pewnie przypominać o konieczności zabrania na wakacje leków stale przyjmowanych przez malucha – np. leków antyhistaminowych, antyalergicznych, na astmę lub kremów i maści na atopowe zapalenie skóry. Z nimi rodzice nie mogą się nigdy rozstawać. Do tego dochodzą jednak środki farmaceutyczne oraz opatrunkowe, które powinniśmy ze sobą zabrać. Mogą one, choć nie muszą, się przydać. W zależności od tego, gdzie wybieramy się na wakacje, najlepiej zapakujmy:
• plastry z opatrunkiem,
• gazę jałową, bandaż zwykły oraz plaster bez opatrunku,
• wodę utlenioną,
• środek antyseptyczny, np. Octanisept,
• leki na gorączkę, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostosowane do wieku dziecka,
• leki na wymioty i biegunkę,
• leki na ból żołądka, kolkę itp.,
• żel na ząbkowanie (jeśli dziecko jest w wieku ząbkowania),
• leki przeciwkaszlowe,
• leki na chorobę lokomocyjną.
Przyda się dodatkowo żel na łagodzenie skutków ukąszenia owadów, Panthenol na oparzenia słoneczne, środek odstraszający owady, aloes na skórę z lekkimi oparzeniami słonecznymi oraz oczywiście kremy i olejki do opalania z wysokim faktorem – SPF 50.

Jedzenie

Podczas podróży czy w drodze do zwiedzania atrakcji, na wakacjach dla dzieci warto mieć drobne przekąski – zdrowe cukierki owocowe lub żelki, chrupki kukurydziane i tym podobne. Można je zapakować w plastikowe, przeźroczyste opakowania lub woreczki strunowe, dla zachowania porządku w torbie czy w plecaku.

Ubrania

Przy wyjeździe zwłaszcza nad polskie morze, w bagażu dla dziecka trzeba mieć ze sobą przegląd garderoby – zarówno kostium i kapelusz przeciwsłoneczny, jak i kurtkę przeciwdeszczową z kapturem i kalosze. Dobrze jest zabrać na wakacje w ciepłym klimacie proste koszulki, które założymy dziecku dla ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Dokumenty

Do bagażu zapakujmy paszport, dowód osobisty czy choćby kartę potwierdzającą ubezpieczenie zdrowotne dziecka, a także książeczkę zdrowia z aktualną kartą szczepień. Warto zaopatrzyć się także w namiary na najbliższą przychodnię czy ośrodek zdrowia, do którego powinniśmy udać się, jeśli dziecko zachoruje.
Wakacje powinny być beztroskie i umożliwić spędzanie czasu z dzieckiem na zabawach i grach, ale niestety zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego i dobrze być na to przygotowanym.