DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u najmłodszych

Napięcie mięśniowe u dzieci, zarówno u niemowląt, jak i u przedszkolaków, ma duże znaczenie dla nabywania umiejętności poruszania się, a później utrzymywania prawidłowej postawy. Za nieprawidłowe uważa się zarówno obniżone, jak i wzmożone napięcie mięśniowe.

Rozpoznanie problemu u niemowlęcia

Najczęściej już u kilkutygodniowych dzieci można rozpoznać wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, które nieleczone może doprowadzić do wielu poważnych problemów w poruszaniu się dziecka, ale nie tylko.

U maluszków cierpiących na wzmożone napięcie mięśniowe najczęściej występuje szereg charakterystycznych dla tego stanu objawów:
• napięcie przy noszeniu i leżeniu – ciało dziecka napina się jak cięciwa łuku,
• układanie ciała w literkę C,
• częste nieutulone płacze,
• prężenie i wyginanie głowy do tyłu,
• sztywność ciała,
• niesymetryczność oczu,
• zaciskanie jednej z piąstek.

Dla porównania, dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym są wiotkie, a odłożone do łóżeczka leżą płasko. Nie mają siły podjąć główki w pozycji na brzuchu, ani na plecach. Samodzielnie takie dzieci nie siadają ani nie siedzą, nawet posadzone przez rodziców w wieku 9 miesięcy.

Czym grozi nieleczone wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe?

Jeśli różnych przyczyn obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe nie zostaną w porę zdiagnozowane, a dziecko nie trafi na rehabilitację, grożą mu przykre konsekwencje zdrowotne. Takie dziecko na etapie przedszkola będzie zmagało się z niedostatkami koncentracji i skupienia, z problemami logopedycznymi i być może z nadpobudliwością. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe staje się czasem powodem powstawania wad postawy i problemów z motoryką małą.

Jak leczone jest napięcie mięśniowe?

W Polsce dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym są leczone najczęściej z zastosowaniem dwóch popularnych metod. Jedną z nich jest metoda NDT-Bobath, a druga to metoda według Vojty. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej i kontynuować również na etapie przedszkola, jeśli zajdzie taka konieczność.