Co powinno znaleźć się w pokoju przedszkolaka?

1,Rodzice jeszcze przed przyjściem na świat ich dziecka przygotowują dla niego pokój. Wyposażają go w łóżeczko ze szczebelkami, komodę z przewijakiem, szafę na ubranka czy regał na zabawki. Taki pokój powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka, które będzie uczyło się w nim raczkowania czy stawiania swoich pierwszych kroków. Z czasem jednak pokój zaaranżowany na potrzeby niemowlęcia i małego dziecka przestaje spełniać swoje funkcje – w momencie, kiedy dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola. Warto na takim etapie pomyśleć o rearanżacji takiego pomieszczenia, a przede wszystkim o doposażeniu go w elementy niezbędne w pokoju przedszkolaka. Jakie powinny być to sprzęty?

Dorosłe łóżeczko

W wieku przedszkolnym dziecko jest już wystarczająco duże ku temu, aby spać w łóżeczku bez szczebelków. W wieku lat 2-3 chroniły one maleństwo przed wypadnięciem z łóżeczka, ale przedszkolak będzie już w stanie spać na „dorosłym” łóżku lub na rozkładanej sofie bądź tapczanie. Istotne jest to, aby łóżko dla dziecka było wygodne i miało odpowiednią twardość. Jeśli obawiamy się, że dziecku wypadnie z tapczanu, można zamontować barierkę ochronną, która skutecznie zapobiegnie takim sytuacjom.

Stół i krzesełka – do zabawy i nauki

Dzieci w przedszkolu zaczynają dużo rysować, malować, wycinać czy wyklejać, dlatego przydatny okazuje się dla nich stół z krzesełkami. Powinien być dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Najlepiej wybrać stół o zaokrąglonych rogach, który będzie bezpieczny dla naszej pociechy. Można wybrać komplet stołu z krzesłami wykonany z tworzywa sztucznego – łatwego w utrzymaniu w higienicznej czystości.

Miejsce na zabawki

Wraz z wiekiem dziecko gromadzi coraz większą ilość zabawek. Muszą one mieć swoje miejsce w pokoju przedszkolaka. Dobrze w tym zakresie sprawdzają się otwarte regały, w których można umieścić plastikowe pudełka ułatwiające segregację zabawek. Ciekawym pomysłem będzie zakup skrzyni drewnianej lub plastikowej na zabawki lub pojemnej komody, w której zmieszczą się zarówno zabawki, jak i ubranka i akcesoria dla dziecka.

W pokoju przedszkolaka możemy znaleźć miejsce na tablicę magnetyczną i tradycyjną tablicę do pisania kredą. Będzie mógł się przy niej uczyć literek i cyferek oraz malować wielokrotnie kolorowymi mazakami lub kredami.