DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Nadwrażliwość słuchowa przedszkolaka – czy to zaburzenie?

Dzieci z nadwrażliwością słuchową reagują nawet histerycznie na hałas. Odgłos wiertarki zza ściany, kosiarki na podwórku, a często nawet krzyk czy dźwięk odkurzacza mogą wywołać u nich nieprzyjemne objawy. Nadwrażliwość słuchowa określona jest jako przypadłość wywołująca nieprzyjemne dolegliwości, w tym nawet bólowe. Czy można określić, że jest ona zaburzeniem? Jak ją leczyć?

Objaw zaburzenia

Nadwrażliwość słuchowa, która bywa definiowana również jako nadwrażliwość na dźwięki i nadreaktywność słuchowa, to rzeczywiście zaburzenie, albo precyzyjniej objaw zaburzenia integracji sensorycznej. Może występować w parze z nadwrażliwością na dotyk, z autyzmem, czy być jednym z objawów zespołu Aspergera. Obserwacje kliniczne wskazują, że niemal czworo na dziesięcioro dzieci narzeka na szumy uszne, które mogą występować przy nadwrażliwości słuchowej.

Jak zdiagnozować zaburzenie integracji sensorycznej?

Dzieci, które cierpią na nadwrażliwość słuchową, najczęściej narzekają na bolesne, nieprzyjemne odczuwanie otaczających je dźwięków, które dla osób bez owej nadreaktywności są całkowicie akceptowalne i normalne. Maluchy ze skrajną nadwrażliwością słuchową nie będą tolerować najmniejszego hałasu, np. szczekania psa czy odgłosów burzy. Niekiedy zupełnie normalne dźwięki, jak włączone radio lub telewizor, sprawiają dziecku realną przykrość.

Można podejrzewać, że nasza pociecha ma nadwrażliwość słuchową, jeśli ma problemy z koncentracją, z zasypianiem i spaniem. To możliwa diagnoza, jeśli dziecko może usłyszeć dźwięki niesłyszalne dla innych. Niektóre maluchy zasłaniają uszy dłońmi, kiedy słyszą wybrane dźwięki oraz nie chcą sięgać po zabawki z melodyjką. Tam, gdzie jest głośno dziecko może czuć się zdezorientowane. Po powrocie z przedszkola, z kinderbalu czy z festynu bywa, że dziecko narzeka, że było tam zbyt głośno.

Dlaczego dziecko jest wrażliwe na dźwięki?

Stan słuchu u dziecka z nadreaktywnością na dźwięki może być w normie i badania nie wykazują żadnych zaburzeń. Najczęściej jednak zjawisko to jest związane z defektami w obwodowej części narządu słuchu. Lekarze tłumaczą, że w układzie nerwowym człowieka występują silne tzw. mechanizmy kompensacyjne i jeśli z jakiegoś powodu zaczyna docierać do niego zbyt mało informacji, rekompensują to sobie, np. poprzez zwiększenie wrażliwości narządów uczestniczących w wykrywaniu i odbierania dźwięków.

Można skutecznie leczyć nadwrażliwość słuchową u dzieci, np. poprzez terapie dźwiękiem przy pomocy generatorów szumu szerokopasmowego. Można stymulować układ przedsionkowy, znajdujący się w uchu wewnętrznym poprzez zabawy ruchowe, np. na trampolinie.