Czy mamy wpływ na kondycję zębów stałych u dziecka?

teeth-1743981_640Wielu rodziców wychodzi z mylnego założenia, że skoro mleczaki i tak wypadną, to nie ma sensu o nie dbać. Stomatolodzy jednak ostrzegają przed zaniechaniem higieny jamy ustnej u dzieci . Dlaczego? Jaki mamy wpływ na kondycję zębów stałych, które z czasem wyrosną dziecku?

Zdrowe zęby dziecka to szansa na zdrowe zęby u dorosłego

Kiedy rodzic wpaja od samego początku swojemu dziecku potrzebę mycia ząbków, maluch nabywa dobre nawyki pielęgnacyjne. Uczy się szczotkowania zębów rano i wieczorem, aby zawsze były w dobrym stanie, bez śladu próchnicy. Dzięki temu doskonale wie, jak w przyszłości traktować z należytą uwagą zęby stałe.

Regularna higiena to dla mleczaków odpowiednia droga do utrzymania ich w dobrym zdrowiu przez jak najdłuższy czas. Do mycia zębów u malucha należy wybrać odpowiednią pastę, dostosowaną do jego wieku, która zawiera mniejszą ilość fluoru lub nie zawiera go wcale.

Zęby mleczne nie powinny wypaść przedwcześnie, ani zostać usunięte przez stomatologa, a niestety będzie to miało miejsce, jeśli rozwinie się próchnica. Może to grozić wieloma negatywnymi konsekwencjami dla zębów stałych, m.in. zaburzeniami w ich wyrzynaniu się, wadami zgryzu czy wadami szkieletowymi.

Nie tylko czyszczenie

Mycie zębów ma oczywiście kluczowe znaczenie dla ich zdrowia – tak w przypadku zębów mlecznych, jak i zębów stałych. Niemniej również wpływają na to właściwe nawyki żywieniowe. Rodzice powinni dbać, aby ich dzieci spożywały regularne, dobrze zbilansowane posiłki, unikały słodyczy i podjadania. Warto przyzwyczajać dziecko od małego do picia zwykłej wody niegazowanej, zamiast słodkich napojów i soków o wątpliwym składzie.

Co kilka miesięcy należy odwiedzać stomatologa, który zrobi przegląd zębów małego pacjenta i wykona profesjonalne, profilaktyczne zabiegi – lakowanie zębów i fluoryzację. Na kontrolę z dzieckiem trzeba zgłaszać się co 3-6 miesięcy. Dzięki temu można wcześnie wykryć ogniska próchnicy i rozpocząć właściwe leczenie.

Kiedy u dziecka, najczęściej w wieku przedszkolnym, zaczynają wypadać mleczaki i pojawiają się zęby stałe, trzeba je dokładnie obserwować i szczotkować z należytą uwagą. Jeśli to zaniedbamy, szybko doprowadzimy do rozległej próchnicy z poważnymi powikłaniami.