Tradycje Bożonarodzeniowe – czy wigilia w przedszkolu to dobry pomysł?

W Polsce głęboko zakorzeniona jest tradycja obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Celebrujemy wszystkie zwyczaje związane z nią, między innymi organizujemy wieczerzę wigilijną – tradycyjnie 24 grudnia. To okazja do tego, aby spotkać się z całą rodziną przy wspólnym stole, podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Maluszki w przedszkolu także mogą mieć namiastkę tego, czym jest wigilia. Warto zapoznawać je z naszymi tradycjami. W przedszkolach językowych można też wpleść w to tradycje związane np. z obchodzeniem tych świąt w Anglii czy w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy ta wigilia?

Naturalnie w wigilijny wieczór przedszkolaków nie ma w placówce przedszkolnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wigilia została zorganizowana nawet na kilka dni przed 24 grudnia, kiedy dzieci chodzą jeszcze do przedszkola. Nauczyciele mogą przeznaczyć na to cały dzień i zorganizować uroczystość w godzinach porannych.

Oczywiście, nie będzie to tradycyjna wigilia, z 12 potrawami, oparta na rybach, grzybach i kapuście. Można jednak dobierać tak potrawy, żeby dzieci spokojnie mogły je zjeść. Mogą to być pierogi z białym serem, z owocami, do tego kutia z makiem, makaron z kapustą albo zupa pieczarkowa i filet rybny. Do tego ciasto na deser i gotowe.

Warto podtrzymywać tradycje

Tradycja organizacji wigilii Świąt Bożego Narodzenia jest bardzo piękna i warto ją przekazywać dzieciom. Dzięki temu nie tylko będą je znały, ale też zaczną być bardziej świadome tego, z czym w ogóle wigilia jest związana.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie na wigilię jasełek, być może ze starszakami. Przedstawienie ucieszy najmłodszych widzów i dzięki niemu będą oni mogli zaznajomić się z jakże ważną dla wszystkich Polaków i nie tylko historią o cudownych narodzinach Dzieciątka Jezus.
Kolejną propozycją dla przekazywania przedszkolakom tradycji świątecznych związanych z Bożym Narodzeniem jest przygotowanie warsztatów dla dzieci i ich rodziców ze wspólnego robienia dekoracji na choinkę. Łańcuchy z papieru, kolorowanie i ozdabianie drewnianych figurek aniołków czy reniferów to tylko jedne z wielu propozycji spędzenia miło czasu z przedszkolakami w okresie przedświątecznym.