DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Elektrolity – dlaczego są takie ważne przy problemach jelitowych?

Kiedy dziecko męczy biegunka lub wymioty, albo ma problemy natury gastrycznej, lekarze niezmienne zalecają podawanie mu elektrolitów. Czym one są i jakie mają znaczenie dla organizmu człowieka?

Pojęcie elektrolitów

Elektrolity to nic innego, jak jony różnych pierwiastków, niezbędne do prawidłowego działania całego organizmu. Wśród nich wymienia się jony soli sodu, potasu, wapnia i magnezu. To mocne elektrolity, które w całości rozpuszczają się w płynach.

Można dostarczać je sobie i dzieciom wraz z wodą mineralną, innymi płynami oraz pożywieniem. Sód znajdziemy po prostu w soli kuchennej, potas m.in. w bananach, pomidorach, ziemniakach, kiwi i w grejpfrutach, a wapń w mleku, sardynkach, roślinach strączkowych i pieczywie razowym. Magnez zawarty jest w orzechach laskowych, płatkach owsianych, kakao i czekoladzie czy w kaszy gryczanej.

Rola elektrolitów w naszym ciele

Od odpowiedniego poziomu elektrolitów w organizmie zależna jest gospodarka wodna. Jako jony soli są one naładowane dodatnio lub ujemnie. Przyciągają cząsteczki wody, która wędruje po naszym ciele i wpływa na odpowiednie nawodnienie organizmu. Elektrolity jednak nie tylko za to odpowiadają. Umożliwiają odpowiednie działanie mięśni, w tym serca, wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.

Dlaczego elektrolity są ważne dla naszych dzieci?

Utrata elektrolitów następuje wówczas, gdy dziecko zbyt mało pije, ma biegunkę lub wymiotuje, choruje z wysoką gorączką lub musi prowadzić dietę eliminacyjną. Skutkiem tego może być szybkie odwodnienie. Można je rozpoznać po senności dziecka, braku energii, złym samopoczuciu, wiotkości czy pogarszającej się biegunce.

W takiej sytuacji ważne jest, aby jak najszybciej podać dziecku płyny zawierające elektrolity. Przedszkole powinno zawiadomić rodziców o tym, że maluszek wymiotuje i ma złe samopoczucie. Niewykluczone, że w takiej sytuacji może zaistnieć konieczność nawodnienia dziecka w szpitalu. Odwodnienie organizmu malucha może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Na co dzień można więc przy incydentalnych wymiotach i biegunce od razu mieć w zanadrzu w apteczce domowej elektrolity przeznaczone dla najmłodszych.