Jak budować pewność siebie swojego dziecka?

21950701_1494503993952176_96000996260018607_oWychowanie dziecka na empatycznego, pełnego tolerancji i odważnego człowieka to bardzo trudne zadanie. To od rodziców zależy w dużej mierze, czy dziecko nabierze od najmłodszych lat pewności siebie, czy raczej będzie nieśmiałe i wycofane. W jaki sposób właśnie rodzice i najbliższe osoby z otoczenia młodego człowieka mogą budować jego pewność siebie?

Poczucie własnej wartości

Od najmłodszych lat kształtujemy swoje poczucie własnej wartości i budujemy na nim pewność siebie. Sposób, w jaki o sobie myślimy, jak przeżywamy swoje emocje, to bardzo istotna sprawa dla kształtowania osobowości. Można powiedzieć, że dziecko zwykle myśli o sobie to, co myślą i mówią o nim rodzice. Jeśli rodzice w niego wierzą, ufają mu i na każdym kroku otaczają go miłością, będzie pewny siebie. Jego poczucie własnej wartości wzrośnie.
Natomiast gdy wytykamy dziecku jego wady, cały czas strofujemy i zakazujemy wszystkiego, na każdym kroku, nic dziwnego, że będzie wyrastać w przeświadczeniu, że nigdy nic mu się nie uda, a każde działanie przyniesie porażkę.

Jak powinni postępować rodzice?

Jeśli nie chcemy, aby nasza pociecha była zahukana i bała się z kimkolwiek zaprzyjaźnić, musimy od najmłodszego dzieciństwa okazywać jej swoje zaufanie. Musi wyrastać w przekonaniu, że rodzice na nim polegają i pomimo możliwych porażek, zawsze będą wierzyć, że w końcu uda mu się dosięgnąć wyznaczonych celów.

Należy pozwalać dziecku na okazywanie emocji i swoich pragnień. Mieć czas na rozmowę i udzielenie mu niezbędnych wyjaśnień. Gdy pozwalamy maluchowi na swobodę w odkrywaniu świata, kierowanie się wrodzoną dziecięcą ciekawością, powinniśmy jedynie zabezpieczyć jego życie i zdrowie. Nie można bez końca trzymać dziecka pod kloszem. Jeśli to konieczne, zakazujemy synowi lub córce tego, co mogłoby mu zrobić krzywdę, nie można jednak cały czas mówić: uważaj i nie wolno. Opiekuńczość rodzica nie może osaczyć dziecka i stłamsić jego własnego zdania.

Rodzice muszą uczyć dziecko, jak radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach, a nie wyręczać je we wszystkim. Spróbujmy chociaż pozwolić dziecku się sprawdzić, a być może pozytywnie nas zaskoczy. Ciągłe powtarzanie, że jest zdolne, ma niezliczone pokłady energii i powinno próbować spełniać swoje marzenia, na pewno będzie sprzyjało budowania poczucia własnej wartości.

Otwartość i empatia dziecka wobec innych zależy od wzorców wyniesionych z domu. Jeśli rodzice sami chętnie pomagają innym i angażują się w różne akcje społeczne, dziecko bez wątpienia będzie ich naśladować. Warto przekazać mu podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale nie ograniczać całkowicie w nawiązywaniu nowych kontaktów z innymi ludźmi.