Przejdź do treści

5 zachowań, jakie dzieci przejmują od rodziców

Od początku życia dziecko czerpie wzorce i postawy z najbliższego otoczenia, głównie od rodziców. Uczy się od nich tego, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach, jak reagować na doznane krzywdy czy doświadczone radości. Dzieci wiele zachowań przejmują od rodziców. Powinniśmy mieć tego świadomość, aby jeszcze lepiej wychowywać swoje pociechy na wartościowych ludzi.

1. Stosunek do innych

Obgadywanie innych za ich plecami, poniżanie czy wykorzystanie ludzi do swoich celów – wydawać się może, że dziecko tego nie zauważa, ale obserwuje i wie, że skoro rodzic tak robi, to on też może w ten sam sposób się zachowywać. Trzeba więc uważać, co i jak się mówi do innych i jak się wobec nich zachowuje, np. sprzedawców, kelnerki czy sprzątaczki na klatce schodowej. W ten sposób można nauczyć dziecko szacunku do innych.

2. Traktowanie rodziców

Każda mama i każdy tata oczekuje, że syn lub córka będą okazywali szacunek swoim rodzicom. Jednak nie bierze się on znikąd. To, jak traktujemy żonę czy męża oraz własnych rodziców ma niebagatelne znaczenie. Nie można pokazywać lekceważącego stosunku do najbliższych czy podważać autorytet, ponieważ zaowocuje to utratą zaufania. Traktujmy się nawzajem tak, jak sami chcemy być traktowani, a dzieci z pewnością będą okazywały nam należny szacunek.

3. Szacunek do autorytetów

Jeśli na co dzień prowadzimy monolog z telewizorem i narzekamy na władzę, oczerniając ją na każdym kroku, możemy przypuszczać, że w przyszłości nasze dzieci też nie będą jej szanować. Musimy przestrzegać pewnych ustalonych reguł współżycia społecznego i okazywać to dzieciom, aby się tego nauczyły.

4. Pomoc innym ludziom

Kiedy widzisz starszą panią, która dźwiga ciężkie siatki – pomóż jej. Taka pomoc na oczach dziecka da mu wiele do myślenia. Jeśli pomoc innym, słabszym, poszkodowanym przez los będzie częścią naszej codzienności, dziecko także ją uzna za coś całkowicie normalnego i będzie czerpało od nas takie pozytywne wzorce.

5. Gospodarowanie pieniędzmi

Nie łudźmy się nadzieją, że jeśli sami nie potrafimy oszczędzać i wydajemy często bezmyślnie pieniądze na wszelkie zachcianki, dziecko nauczy się szacunku do pieniędzy. Musimy mu uświadomić, czym są pieniądze, że trzeba na nie zapracować i że nie można mieć dosłownie wszystkiego. Im wcześniej zaczniemy podobną naukę, tym lepiej dla naszego dziecka.

Z czasem w przedszkolu i w szkole dziecko będzie miało więcej wzorów do naśladowania – nie tylko rodziców. Do tego czasu jednak to rodzic powinien wykształcać u dzieci pozytywne zachowania w różnych sytuacjach, a później także je wzmacniać na kolejnych etapach rozwoju pociechy. To od rodziców dziecko przejmuje różne postawy.