Jak rodzic ma przygotować się psychicznie na rozpoczęcie przedszkola przez dziecko?

Wiele uwagi przy rozpoczynaniu edukacji przedszkolnej poświęca się najmłodszym dzieciom, dla których początek roku szkolnego zbiega się z całkowitą zmianą w ich dotychczasowym życiu. Muszą zaadaptować się do nowych warunków, co dla nich może być bardzo kłopotliwe. Zdecydowana większość przedszkolaków już po pierwszym dniu pobytu w placówce dobrze się w niej czuje i świetnie sobie radzi w nowej roli. Jednak warto też wspomnieć o rodzicach maluszków, którzy także mocno czasem przeżywają rozstanie z dzieckiem.

Dojrzewanie do rozstania

Kiedy dziecko po raz pierwszy ma zostać samo w przedszkolu, to zarówno dla niego, jak i dla rodzica może być traumatycznym przeżyciem. Dlatego warto już wcześniej podjąć pierwsze kroki, celem przygotowania obu stron do tego ważnego wydarzenia. Jeśli tylko rodzice mają taką możliwość, niech zostawią swoją pociechę na godzinę lub dłużej u babci czy dziadka, cioci czy innej osoby godnej zaufania, z którą dziecko ma dobry kontakt. Małymi krokami można przyzwyczaić i malucha, i siebie do rozstań, dzięki czemu przy pierwszym zaprowadzaniu córki czy syna do przedszkola pozostawienie w placówce swojego dziecka nie będzie aż takie trudne.

Bez wyrzutów sumienia

W przedszkolu dziecku nie dzieje się krzywda! To irracjonalne przekonanie niektórych rodziców, którzy mają wielkie poczucie winy i wyrzuty sumienia, że zamiast pozostawać ze swoim dzieckiem w domu, zapisują je do przedszkola. Musimy powiedzieć z całą stanowczością – to tylko wyobrażenia często nadopiekuńczych rodziców. Maluchy doskonale radzą sobie w przedszkolu – mówimy to z własnego doświadczenia, jako przedszkole z dużym stażem.

Rodzicu! Twoje dziecko skorzysta na edukacji przedszkolnej. Będzie miało szanse nawiązać nowe przyjaźnie, uczyć się samodzielności i współpracy w grupie. Stanie się pełnowartościowym członkiem społeczeństwa i będzie umiało nawiązywać kontakty międzyludzkie. Przedszkole to także świetna zabawa – zabawki, gry, zorganizowane zajęcia i wizyty ciekawych gości. Dziecko zaabsorbowane tym nawet nie pomyśli o tym, żeby tęsknić za rodzicami.

Maluch naprawdę sobie poradzi w przedszkolu

Mając przekonanie o samodzielności dziecka, łatwiej nam przyjdzie się z nim rozstać. Dlatego od najmłodszych lat rodzic powinien uczyć swoją pociechę, jak wykonywać podstawowe czynności: jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety. Błędem jest wyręczanie dziecka we wszystkim. Prowadzi to do tego, że rzeczywiście trudno mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości przedszkola.