DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Jakie są objawy odwodnienia u dziecka?

Jednym z największych zagrożeń, jakie występuje w przypadku biegunki czy wymiotów u dziecka, jest ryzyko odwodnienia. Pojawia się ono również w przypadku długotrwałego przebywania pociechy w wysokiej temperaturze, np. na wakacjach na słońcu. Bardzo ważne jest, byście dobrze rozpoznawali objawy odwodnienia i podjęli szybkie, zdecydowane działania, które nie pozwolą na większą utratę wody z organizmu pociechy. Co jest istotne?

Czym jest odwodnienie?

Ciało człowieka składa się w większości z wody, która jest niezbędna do utrzymania stanu równowagi naszego organizmu. Jeśli następuje większa utrata wody w krótkim czasie, może pojawić się odwodnienie. To niebezpieczny stan, polegający na tym, że zawartość wody w organizmie obniża się do niepokojącego poziomu.

Najczęściej powodem odwodnienia są zatrucia pokarmowe, przebiegające z przewlekłą biegunką, wymiotami i nadmierną potliwością. Bardzo szybko utrata wody postępuje u najmłodszych pacjentów, dlatego trzeba akurat w ich przypadku działać natychmiastowo. U dzieci odwodnienie jest wynikiem zmniejszonej podaży płynu i zwiększonych strat z powodu wymiotów, biegunki lub zapalenia żołądka i jelit. Utrata wody i elektrolitów wraz z nią następuje za pośrednictwem przewodu pokarmowego.

Jak manifestuje się odwodnienie organizmu dziecka?

W zależności od tego, z jakim poziomem odwodnienia będziecie mieli do czynienia, inne też mogą być jego objawy. U dzieci, u których występuje lekkie odwodnienie, dochodzi do utraty do 15 proc. wody u noworodków i niemowląt oraz do 9 proc. u dzieci starszych. Objawem towarzyszącym odwodnieniu lekkiemu jest wzmożone pragnienie oraz suchość śluzówek jamy ustnej.

Odwodnienie umiarkowane objawia się przyspieszoną akcją serca, osłabieniem i wydłużonym nawrotem kapilarnym. W przypadku odwodnienia ciężkiego spada ciśnienie tętnicze krwi, a stan dziecka jest wyraźnie poważny.

Możesz podejrzewać odwodnienie u swojego dziecka, jeśli pojawiają się takie symptomy jak:
• ciągłe uczucie pragnienia,
• zmiana zachowania – apatia, senność, rozdrażnienie,
• rzadkie oddawanie moczu,
• płacz, ale bez łez,
• ubytek masy ciała,
• zapadnięte gałki oczne,
• zapadnięte ciemiączko u noworodków i niemowląt,
• suche śluzówki.

Jeśli zauważasz takie objawy, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą, dla prawidłowej oceny stopnia odwodnienia. Niewykluczone, że będzie potrzebne hospitalizowanie dziecka i podanie mu nawadniania dożylnego. W lżejszych stanach wystarczy leczenie domowe z wykorzystaniem płynu do nawadniania doustnego.