Przejdź do treści

Przedszkole – najlepsze, co może przydarzyć się dzieciom

1Okres przedszkolny jest czasem, w którym dziecko zaczyna swoje życie społeczne i kiedy ma możliwość beztroskiej zabawy z rówieśnikami. Niemniej, czasem błędnie postrzega się je jako przymus dla dziecka. Takie podejście jest jednak krzywdzące dla wielu stron konfliktu, a w szczególności dla najmłodszych. Przedszkole może im bowiem wiele dać i sprzyja właściwemu rozwojowi przedszkolaków na różnych polach.

Umiejętności przedszkolaków

Rodzic oddając swoje dziecko do przedszkola często nie jest świadom tego, że jego pociecha będzie miała szansę nabyć w placówce zupełnie nowych umiejętności w bardzo krótkim czasie. Dziecko uczy się nie tylko od nauczycieli w przedszkolu, ale także od swoich rówieśników, starszych kolegów i koleżanek. Nabywa umiejętności społeczne, jest bardziej samodzielne i zaradne niż w okresie, w którym przebywało pod wyłączną opieką rodziców czy innych opiekunów.
W pierwszej kolejności przedszkole uczy swoich wychowanków tego, jak radzić sobie z codziennymi prostymi czynnościami samemu. Przedszkolak już po pierwszym miesiącu uczęszczania na zajęcia umie sam jeść posiłki, sygnalizować lub załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, zapytać nauczyciela o rozwiązanie swoich problemów. Z czasem uczy się sznurowania butów, ubierania się i innych samodzielnych czynności. Nawet jeśli umiał je przed pójściem do placówki, utrwali je i udoskonali.

Przedszkole pokazuje, jak uczestniczyć w zajęciach grupowych i jak funkcjonować w grupie społecznej, jaką dla przedszkolaka są jego rówieśnicy. Nie wszyscy koleżanki i koledzy będą tak samo mili i uczynni dla naszego dziecka, ale przez to nauczy się, jak rozwiązywać konflikty, radzić sobie z emocjami i doprowadzać do kompromisów. Dzięki temu maluch zacznie rozpoznawać zachowania innych, wyrabiać swoje zdanie na różne tematy i nawiązywać pierwsze przyjaźnie. Umiejętności społeczne są bezcenne na dalszych etapach życia dziecka.

Przedszkole uczy współpracy, współdziałania w grupie podczas zajęć z nauczycielem czy w czasie swobodnej zabawy. Dziecko staje się bardziej odpowiedzialne za swoje czyny i bardziej posłuszne dorosłym. Wie, jak należy zachowywać się w wielu sytuacjach, które są powtarzalne w przedszkolu.

Nauka języka, rytmiki i ćwiczeń fizycznych

Wybierając przedszkole dwujęzykowe, z równorzędnym językiem angielskim, rodzic zapewnia swojemu dziecku lepszy start w przyszłość. Maluch poznaje podstawy języka obcego i w krótkim czasie potrafi się nim posługiwać w stopniu komunikatywnym. W przedszkolu językowym dziecko uczy się poprzez zabawę i szybko chłonie nową wiedzę. Podobnie jest i z innymi zajęciami, m.in. ze sportu, rytmiki i muzyki.