Kiedy dziecko jest gotowe na półkolonie?

Wakacje dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oznaczają konieczność zapewnienia im opieki na dwa długie miesiące. Nieliczne dzieci są zapisywane do przedszkola na dyżury wakacyjne. Opcją dla rodziców na część wakacji jest zapisanie swojej pociechy na półkolonie. Kiedy można uznać, że dziecko jest na to gotowe?

Czym są półkolonie?

Półkolonie w przeciwieństwie do kolonii, nie wymagają całodobowego pobytu dziecka na terenie danego ośrodka czy instytucji. Są namiastką kolonii czy obozu, gdzie dziecko przez mniej więcej 8-10 godzin w ciągu dnia może bawić się i uczyć w otoczeniu rówieśników. Po południu i na noc wraca zaś do swojego domu.

Na rynku jest wiele propozycji półkolonii dla najmłodszych i starszych dzieci. Półkolonie w stadninie na koniach, półkolonie na basenie, na wrotkarnii, w klubie sportowym, półkolonie artystyczne, językowe i inne. Dlatego można wybrać dla swojego dziecka odpowiednią opcję. Pytanie tylko, kiedy dziecko jest gotowe, aby uczestniczyć w półkoloniach po raz pierwszy? Czy przedszkolak będzie w odpowiednim wieku, aby zapisać go na półkolonie?

Wszystko zależy od dziecka

Prawda jest taka, że są nawet 4-5-letnie dzieci, które świetnie odnajdą się na półkoloniach, a są i 8-latki, które będą płakać i tęsknić za mamą i tatą. Wszystko zależy więc od dziecka i od jego charakteru. Jeśli jest przebojowe, łatwo nawiązuje kontakty i dobrze radzi sobie z drobnymi niepowodzeniami, półkolonie mogą być dla niego świetną atrakcją w czasie wakacji, zwłaszcza wtedy, gdy rodzice nie mogą mu zapewnić wspólnego wyjazdu na wczasy.
To rodzic najlepiej wie, jakie jest jego dziecko. Jeśli maluch nie chce chodzić sam na dyżury w przedszkolu, najlepiej czuje się w dobrze znanej sobie grupie rówieśniczej, albo bawi się na ogół sam na placu zabaw, to półkolonie będą dla niego karą, a nie przyjemnością. Nie można liczyć, że się przełamie. Dziecko w wieku przedszkolnym nie panuje jeszcze dobrze nad swoimi emocjami i jeśli nie ma wsparcia rodzica lub innej, znanej sobie osoby, której ufa, będzie zamykało się w sobie jeszcze bardziej.

Zapytajmy więc dziecko, czy chciałoby być zapisane na półkolonie o odpowiedniej dla niego tematyce. Jeśli jest możliwość, aby poszło na zajęcia z koleżanką, kolegą, czy kuzynem, to doskonały sposób na to, by przekonało się, jak fajnie może być na półkoloniach.