Przejdź do treści

Nauka regionalnych tradycji dla przedszkolaków

16Tradycje są od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie. To dzięki nim w dużej mierze znamy ludowe przyśpiewki, tance czy obyczaje i obrzędy, które kultywujemy po dziś dzień. Dla Polaków bardzo duże znaczenie mają zwyczaje związane z religią katolicką. Ubieranie choinki na Boże Narodzenie, dzielenie się opłatkiem w Wigilię czy jajkiem w Wielkanoc – to tylko jedne z wielu tradycji znanych w całej Polsce. Każdy region ma jednak i inne, piękne tradycje, które warto przekazać kolejnym pokoleniom. Duże znaczenie w takiej nauce ma przedszkole i kolejne szkoły, które kształtują światopogląd naszych dzieci.

Edukacja regionalna w przedszkolu

Nauczyciele w przedszkolu mają ogromny wpływ na kształtowanie postawy młodego człowieka. Jeśli już na etapie edukacji przedszkolnej dziecko zostanie zainteresowane w ciekawy sposób regionalnymi tradycjami, będzie mógł je kultywować w przyszłości.

Dobrą praktyką w przedszkolach jest prowadzenie okresowo zajęć związanymi z tradycjami – ogólnopolskimi i regionalnymi. Dzieci dowiadują się z nich np. kiedy topimy marzannę, przygotowujemy wianki, albo kiedy należy malować pisanki. Mogą nie tylko czerpać wiedzę w tym temacie z takich zajęć, ale i wspaniale się bawić. Połączenie przyjemnego z pożytecznym sprawia, że maluchy miło wspominają zwyczaje, których uczą się w przedszkolu.

Sztuka ludowa w przedszkolu

Nauczyciele w placówce przedszkolnej mogą stworzyć w swoich salach tzw. kącik regionalny, w którym dzieci mogą gromadzić tworzone przez siebie rękodzieła – wytwory sztuki ludowej. Mogą uczyć się na zajęciach plastycznych wycinania serwetek, haftowania, robienia kwiatów z bibuły czy prac z gliny ceramicznej. Możliwości pod tym względem są nieograniczone, a niemalże każdy region Polski ma coś, co można uznać za ludowe rękodzielnictwo.

Jeśli eksponatów nazbiera się wystarczająco dużo, będzie można zorganizować dla pracowników przedszkola, dla rodziców i osób bliskich dzieciom wystawę, albo aukcję na szczytny cel. Połączenie jej z festynem dla rodzin i dzieci to okazja do pokazania w swojej dzielnicy lub miejscowości, czym zajmuje się przedszkole.

Dzieciom można zapewnić spotkania z twórcami sztuki ludowej, co również rozwinie horyzonty pod względem zwyczajów i tradycji regionalnych.