Czy warto uczyć dziecko gry na instrumencie?

Musimy uświadomić sobie, że muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, zwłaszcza u dziecka, które kształtuje swoje postrzeganie świata i charakter. Wiele matek już będąc w ciąży słucha muzyki klasycznej, aby zapewnić dziecku pierwsze wrażenia dźwiękowe. Ma to duże znaczenie dla zdrowego rozwoju naszej pociechy. Czy jednak wystarczy, aby zapewniać dziecku kontakt z tą formą sztuki, czy lepiej zachęcić syna czy córkę do gry na jakimś instrumencie?Jak muzyka wpływa na dziecko?

Kiedy dziecko już w brzuchu matki słuchało wyjątkowo często jednego utworu, zauważa się, że po narodzinach szybciej się przy nim uspokaja. Muzyka łagodzi stres, może pełnić rolę uspokajacza, ale i wzmacnia kreatywność dziecka. Ma wpływ na wiele cech, które później będą uwidaczniać się w dorosłym życiu.

Artystyczna edukacja dzieci, również przez muzykę – jej słuchanie i grę na instrumentach, według naukowców z Brown University przynosi dobroczynne efekty, pomaga bowiem w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym dziecka, co przekłada się znów na uzyskiwanie lepszych wyników w nauce matematyki, czytania czy pisania. Przedszkole może być pierwszą instytucją, która zainteresuje dziecko muzyką.

Cechy rozwijane dzięki grze na instrumentach

Warto zachęcić dziecko do zainteresowania muzyką. Wystarczy często pokazać instrumenty, jak działają i jakie dźwięki wydają, aby dziecko chciało spróbować gry na nich. Niektóre maluchy przejawiają większe zainteresowanie muzyką i je warto zapisać na lekcje gry na instrumentach. Powinna to być dla nich prawdziwa zabawa, a nie obowiązek.

Dzięki temu właśnie poprzez rozrywkę, uczestnictwo w przyjemnych dla dziecka zajęciach, można kształtować pożądane cechy dziecka, jak koncentracja, koordynacja ruchowa, cierpliwość, wytrwałość i pewność siebie.

Spełnianie ambicji rodzica

Zdarza się niestety, że wbrew woli dziecka, rodzice zmuszają je do uczęszczania na zajęcia z gry na fortepianie, wiolonczeli, skrzypcach czy innych instrumentach. W ten sposób niektórzy rodzice spełniają swoje własne ambicje. Jest to jednak droga donikąd, ponieważ dziecko tym bardziej znienawidzi muzykę i nie będzie chciało mieć z nią nic wspólnego.

Nie należy też zmuszać dziecko do nauki gry na instrumencie, który nie jest dopasowany do jego wieku. Muzyka powinna sprawiać przyjemność, dlatego dzieci zwykle rozpoczynają swoją przygodę z grą na instrumentach od bębenków, trójkątów i tym podobnych. Dopiero później może przyjść pora na „poważne” instrumenty, jeśli oczywiście dziecko zechce się dalej uczyć.