Muzyka także dla przedszkolaków

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i rzeczywiście jest w tym wiele prawdy. Dzięki muzyce można się zrelaksować, odpocząć, odpędzić wszystkie złe myśli i nabrać pozytywnego podejścia do świata i życia. Muzyka jest też dobrą metodą wychowawczą dla małych dzieci. Dlaczego przedszkolaki powinni słuchać muzyki?

Kształtowanie sfery emocjonalnej

Według opinii psychologów dziecięcych, muzyka spełnia bardzo ważną rolę w kształtowaniu wrażliwości emocjonalnej dziecka. Dzięki zajęciom umuzykalniającym w przedszkolu, czy po prostu obcowaniu z muzyką w domu rodzinnym, pobudzamy ciekawość dziecka, jego wyobraźnię i budujemy zdolności przeżywania piękna w sposób wszechstronny. Przeżycia muzyczne pozwalają na wychowywanie dziecka na wrażliwego człowieka, empatycznego i pomocnego.

Słuchając muzyki dzieci mogą tańczyć i śpiewać, co daje im swobodę działania, rozwój fizyczny i dodaje pozytywnej energii. Nie można dziecka zmuszać do słuchania muzyki, ale ważne jest, aby od urodzenia miało z nią kontakt. Muzyka powinna być obecna w życiu dziecka w taki sposób, aby zainteresowało się ono dźwiękiem jako takim. Zabawy przy śpiewie i muzyce pozwalają uczyć dzieci współdziałania, pokonywania trudności i tolerancji. Dzieci żywe i impulsywne przy słuchaniu muzyki uczą się większego opanowania, zaś dzieci nieśmiałe – stają się bardziej radosne i nabierają śmiałości.

Nauka piosenek w przedszkolu

Pedagodzy uważają, że nauka piosenek przyczynia się u przedszkolaków do wzbogacania słownictwa, sprzyja koncentracji uwagi oraz doskonali wymowę u dziecka. Ma więc wartości logopedyczne. Można znaleźć szeroki wybór utworów kierowanych do dzieci.

Muzyka w przedszkolu stwarza nieograniczone możliwości w kształtowaniu osobowości małego człowieka. Jest to aktywność artystyczna o wysoce społecznym charakterze. Człowiek od najmłodszych lat odczuwa potrzebę kontaktu ze sztuką. Dziecko nosi w sobie muzykę spontaniczną i warto rozwijać zdolności muzyczne choćby poprzez naukę piosenek czy słuchanie muzyki klasycznej w przedszkolu. Nie tylko z resztą taka muzyka może wywierać pozytywny wpływ na dziecko.

Piosenki mogą być tłem do zabawy czy aktywności ruchowej dziecka. Nauczyciel w przedszkolu może wspólnie z dziećmi omawiać sens piosenek, albo wymyślać nowe słowa do znanych melodii. Uczy to twórczego działania, a dziecko może w ten sposób wszechstronnie się rozwijać. Z czasem, jeśli dziecko żywo interesuje się muzyką, można rozpocząć z nim naukę gry na instrumentach muzycznych i naukę rytmiki.