Czy warto zapisać dziecko na zajęcia prowadzone przez obcokrajowców?

4Dzieci są z natury otwarte na nowe doznania i informacje. Chłoną wszystko, co je otacza i na etapie przedszkola wyrabiają sobie postawy, które będą dla nich właściwe również w dorosłym życiu. Przedszkolaki nie są nietolerancyjne i nie ma dla nich większego znaczenia to, w jakim języku mówi dana osoba i jak wygląda. Z czasem zauważają różnice, np. ciemniejszą skórę, skośne oczy i inne elementy wyglądu świadczące o odmienności danej osoby względem ich samych. Czy zatem warto w ramach wyrabiania postawy tolerancji wobec innych, zapisać swoje dziecko na zajęcia językowe prowadzone przez obcokrajowców?

Nauka tolerancji

Zajęcia prowadzone np. w przedszkolu przez obcokrajowców niosą za sobą wiele pozytywów w zakresie wychowywania dziecka i jego przygotowania do życia w zróżnicowanym społeczeństwie.  Globalizacja dociera również i do Polski, przez co powoli zacierają się granice państw, a ludzie z różnych kultur i narodów integrują się ze sobą. Trzeba nauczyć dziecko tolerancji, aby wiedziało, że istnieje na świecie różnorodność kulturowa.  Najlepiej dokonywać tego umożliwiając swojemu synowi lub córce kontakt z ludźmi z różnych stron świata.

Jeśli przedszkole lub inna placówka oświatowo-wychowawcza oferuje dzieciom możliwość odbywania regularnych lub choćby okazjonalnych zajęć z obcokrajowcami, warto zapisać na nie swoje dziecko.  Będzie to elementem wychowania dziecka otwartego na innych, które potrafi wykazać się tolerancją i ciekawością wobec ludzi, którzy pochodzą nawet z najbardziej odległych stron świata. Dzieci często nie mają okazji wyjeżdżać za granicę i poznawać inne kultury. Można im to zapewnić na miejscu.

Korzyści językowe

Kontakt z osobami spoza Polski, np. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy z odległej Australii pozwoli przedszkolakom nie tylko na zapoznanie się z inną kulturą i jej zwyczajami, ale i na swobodne komunikowanie się w języku obcym. Przedszkolaki zwykle uczą się języka angielskiego, ale nic nie zastąpi nauki dwustronnej komunikacji z osobą, posługującą się angielskim jako językiem ojczystym. Dziecko będzie miało szansę zdobycia akcentu właściwego dla takiego języka.

Zajęcia z obcokrajowcami niosą za sobą wiele dobrego dla dzieci, a przy tym mogą być znakomitą zabawą i odmianą dla przedszkolnej rutyny.