Gdzie najlepiej jechać z przedszkolakiem na wakacje?

6Kiedy zbliża się okres letni wielu z nas dopiero zaczyna planować wakacje. Część korzysta z ofert last minute, inni organizują wyjazdy samodzielnie – zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Spontaniczne podróże będą raczej wykluczone, jeśli na wakacje wybieramy się z małymi dziećmi w wieku przedszkolnym. Rodzic w pierwszej kolejności powinien zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa w podróży, co rozumiane powinno być wielowymiarowo. Nie zaleca się więc wyjazdu w „ciemno” gdzieś na południe Europy czy do Afryki, ponieważ może to się wiązać z ryzykiem braku znalezienia miejsc noclegowych i wieloma innymi niebezpieczeństwami.

Wakacje w hotelu

Najwygodniej rodzicom z dziećmi wyjechać na zorganizowane przez biuro podróży wczasy. Mogą to być wakacje w kraju lub za granicą. Klient wybiera miejsce przeznaczenia wyjazdu oraz standard hotelu i opcję wyżywienia. Jeśli chodzi o wyjazdy z przedszkolakami, w wieku od 3 do 5 lat, nie zaleca się wybierania wakacji w Egipcie czy w Tunezji. Obecnie wyjazdy te są odradzane nie tylko z uwagi na częste kłopoty żołądkowe, jakich można nabawić się w tych krajach, czy na wysoką temperaturę panującą w szczycie sezonu, ale również na działalność fanatyków religijnych – islamistów.
Lepiej wybrać jeden z kierunków europejskich – Włochy, Hiszpanię czy coraz bardziej popularną Chorwację. Trzeba przy tym podkreślić, że plaże w Chorwacji rzadko mają charakter piaszczysty. W przeważającej ilości przypadków są to plaże żwirowe lub kamieniste, na których dziecko może być narażone na wiele urazów. Nie będzie też miało ono możliwości zabawy w piasku.

Wybierając hotel zwróćmy uwagę na jego przystosowanie do potrzeb małych dzieci. Czy na terenie obiektu znajduje się plac zabaw, w jaki sposób jest on wyposażony, czy hotel umożliwia wynajęcie niani za dodatkową opłatą, czy posiada brodzik dla dzieci i zjeżdżalnie.

Zwykle pobyt dziecka w hotelu za granicą jest bezpłatny, a rodzic płaci wyłącznie za przelot. Niestety, niektóre biura potrafią policzyć za wakacje dla dziecka tyle samo, ile za wakacje dorosłej osoby.

Wakacje na własną rękę

Alternatywą dla zorganizowanych wyjazdów turystycznych będą wakacje na własną rękę, zwykle organizowane w kraju. Można pojechać w góry, na mazury, nad morze lub wybrać gospodarstwo agroturystyczne, gdzie dziecko będzie mogło zapoznać się z tradycyjną pracą w gospodarstwie rolnym. To duża atrakcja dla wszystkich przedszkolaków z miasta. Wybierając się własnym samochodem na wakacje z przedszkolakiem zapewnijmy dziecku miłe spędzanie czasu także w podróży. Weźmy ze sobą gry, książeczki czy tablet z zapasem bajek.