Przejdź do treści

Gotowanie po angielsku

17Dziecko uczęszczające do przedszkola nabywa wiele nowych umiejętności. Standardowo nauczyciele w przedszkolu, w zależności od grupy wiekowej wychowanków, organizują im czas na wspólną zabawę, śpiewanie i tańczenie, rysowanie, malowanie farbami, wycinanie czy naukę literek, cyfr i rysowanie szlaczków. Podczas takich zajęć dziecko rozwija różne zmysły, przyswaja cenną wiedzę i może ją wykorzystać na kolejnych etapach edukacji – w szkole podstawowej i gimnazjum. Bardzo atrakcyjnymi zajęciami dla dzieci w wieku przedszkolnym jest wspólne gotowanie z nauczycielem. To frajda dla przedszkolaków. Można je połączyć z efektywną nauką języka angielskiego. W jaki sposób?

Uczenie angielskich nazw potraw

Spisanie na kartce nazw potraw i poszczególnych składników spożywczych – warzyw, owoców, nabiału, mięsa itp., oraz uczenie z niej małych dzieci angielskiego nie przyniesie zbyt dobrych rezultatów. Co najwyżej dzieci nauczą się pojedynczych słów, które szybko mogą zapomnieć. Tymczasem, wspólne przygotowywanie potraw w przedszkolu razem z nauczycielem języka angielskiego może być wspaniałym pomysłem na edukację anglojęzyczną.

Nauczyciel pomaga dzieciom w przygotowaniu różnych potraw, mówiąc do nich wyłącznie w języku angielskim. W ten sposób przedszkolaki poznają język obcy w tematach kulinarnych. Nabywają wiedzę z zakresu nowego słownictwa jak najbardziej naturalnie, bez uświadamiania sobie procesu edukacyjnego. Używają słów znanych im z zajęć angielskiego bezwiednie, dla określenia poszczególnych produktów spożywczych.

Nauka i zabawa

Dzięki połączeniu zabaw w gotowanie i przygotowywanie potraw z nauką języka angielskiego, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, a gotowanie jest jedną z czynności, do których zwykle nie mają dostępu w swoich domach. Mogą spróbować swoich sił w smarowaniu masłem chleba, w mieszaniu ciasta na babeczki – ręcznie lub mikserem, w obieraniu warzyw i owoców przy użyciu bezpiecznych i obieraczek oraz w dekorowaniu ciast i ciasteczek. Zajęcia kulinarne cieszą się dużą popularnością wśród dzieci w przedszkolach i chętnie biorą w nich udział. Jeśli jeszcze na dodatek są prowadzone w języku angielskim, tym lepiej dla edukacji obcojęzycznej naszego dziecka. Szybko będzie on gromadził wiedzę na temat nowych słówek kulinarnych w języku angielskim i będzie potrafił je wykorzystywać w odpowiednim ku temu kontekście.