Przejdź do treści

Ile godzin powinno przebywać dziecko w przedszkolu?

13Przedszkola publiczne zwykle są otwarte od 6-7 rano, do godziny 16-17. Placówki prywatne mogą pracować nawet dłużej. Generalnie placówka tego rodzaju powinna dopasować swoje godziny pracy do potrzeb zgłaszanych przez rodziców dzieci, które tam uczęszczają. Dlatego niektóre przedszkola rozpoczynają swoją pracę od 6 rano, a inne dopiero godzinę później. Rodzic powinien mieć możliwość zapisania swojej pociechy do przedszkola na tyle godzin, ile spędza w pracy plus czas na dojazd. W efekcie bywa, że dziecko pozostaje w przedszkolu przez 9-10 godzin dziennie. Czy to nie za długo dla malucha?

Przebywanie w przedszkolu z korzyścią dla rozwoju dziecka

Dzięki edukacji przedszkolnej można pozytywnie stymulować rozwój naszego syna lub córki, nawet w pełniejszy sposób, niż gdybyśmy mieli zajmować się dzieckiem w domu. Wśród innych dzieci, wraz z dobrze wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, dziecko dostaje ogromną ilość bodźców i może bez większych przeszkód rozwijać swoje zdolności.

Podstawa programowa, jaką zobowiązane jest realizować przedszkole, zajmuje około 5 godzin dziennie. Poza nią dzieci uczą się różnych rzeczy dodatkowo, mogą spędzać czas na pracach plastycznych, uczyć się języków obcych, czy też szlifować indywidualne zdolności. Bawią się z rówieśnikami, grają w gry, słuchają bajek, albo przygotowują występy dla szerszej publiczności. To wszystko sprawia, że cały czas się uczą, choć dzieje się to poprzez zabawę. Czy jednak dziecko powinno spędzać w przedszkolu po 10 godzin dziennie, 5 razy w tygodniu?

Czas z rodzicami i rodzeństwem

Wielu rodziców nie może sobie pozwolić na to, aby ich dziecko pozostawało w przedszkolu przez 5-6 godzin dziennie, a następnie przebywało w domu i tam spędzało czas z mamą, tatą, bratem czy siostrą. Praca po 8 godzin na pełnym etacie, a niekiedy nawet dłużej powoduje, że rodzice muszą zapewnić dziecku należytą opiekę. Dzięki przedszkolom otwartym w dogodnych dla nich godzinach mogą sprawić, że ich pociecha zostanie w placówce pod odpowiednią opieką.

Problem w tym, że czasem niewiele przedszkolaków zostaje w przedszkolu aż do godziny jego zamknięcia. Dlatego zdarza się, że tylko 3-4 osoby czekają na rodziców. Mogą czuć się odrzucone, a nawet gorsze od rówieśników, którzy szczęśliwi idą za rękę z mamą lub z tatą do domu tuż po podwieczorku. Dlatego rodzic, jeśli tylko może, powinien odbierać dziecko wcześniej. W przeciwnym wypadku późne popołudnie lub wieczór powinno być poświęcone tylko dziecku. Dzięki temu zbudujemy z nim właściwe relacje międzyludzkie i więź uczuciową, która będzie wzmacniała się w przyszłości.