DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Czytaj z dzieckiem i dla dziecka – krzewienie czytania wśród najmłodszych

Dziecko we wczesnym dzieciństwie bardzo chętnie naśladuje zachowania dorosłych, zwłaszcza rodziców czy opiekunów, z którymi spędza najwięcej czasu. Mówi się, że dziecko czerpie wzorce z otoczenia, dlatego też warto zastanowić się, jak zachowujemy się przy naszych pociechach. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko pokochało czytanie, czytajmy mu np. przed snem i dawajmy dobry przykład – w wolnym czasie czytajmy sobie – tak dla przyjemności.

Czytanie dla dziecka

Już w okresie niemowlęcym śmiało można zaczynać wieczorny rytuał, jakim jest czytanie dziecku bajek. Początkowo z pewnością będą to krótkie historyjki, ponieważ małe dziecko nie jest w stanie na dłużej skupić się na słyszanej historii. Warto pokazywać kilkulatkowi ilustracje w książce, którą czytamy. Bogato ilustrowane bajki i baśnie nadają się do tego znakomicie.

Czytanie jest dobrą alternatywą dla bajek w telewizji i sposobem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Rozwija to więź pomiędzy maluchem, a jego rodzicami czy opiekunami. Dobrym pomysłem może być też wspólne oglądanie książeczek. Dziecięca wyobraźnia zupełnie inaczej pracuje, jeśli maluszkowi się czyta, a nie tylko w sposób bierny ogląda on telewizję.

Czytanie z dzieckiem

Na etapie edukacji w przedszkolu powoli można próbować nauczyć dziecko czytania. Początkowo jest to trudne, ponieważ nie zna wszystkich literek i nie potrafi łączyć je w całość. Są jednak metody, które pozwalają przyspieszyć czytanie z dzieckiem. Można pokazywać maluszkowi tekst i odczytywać w nim proste słowa. Dziecko zapamięta kształt wyrazu i będzie mogło go najprawdopodobniej przeczytać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Czytanie z dzieckiem to sposób na to, aby zacieśniać więzi rodzinne.

Przykład idzie z góry

Na koniec chcielibyśmy zaakcentować, że czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju naszego mózgu, właściwie w każdym wieku. To jasne też, że dzieci, które widzą zaczytanych rodziców, z czasem same będą chciały spróbować tego rodzaju rozrywki. Pokażmy więc swoim dzieciom, że czytanie jest po prostu fajne.