Przejdź do treści

Na czym polegają dni adaptacyjne w przedszkolach?

2Z dniem 1 września we wszystkich przedszkolach – prywatnych i publicznych, podobnie jak i w szkołach na różnych szczeblach edukacji, rozpoczynają się zajęcia. Dzieci, które po raz pierwszy będą uczęszczały do placówki przedszkolnej, w większości przypadków mają okazję do zapoznania się z nią, z jej infrastrukturą, harmonogramem zajęć i posiłków, jeszcze w czasie lata, zanim nastanie początek roku przedszkolnego. Służą do tego tzw. dni adaptacyjne.

Przebieg dni adaptacyjnych w przedszkolach

W zależności od placówki, dni adaptacyjne mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, w czasie których dziecko wraz z rodzicem czy opiekunem przychodzi do przedszkola i może się z nim zapoznać w najbardziej komfortowych dla siebie warunkach. To bardzo ważne dla dziecka, aby wraz z bliską osobą mogło poznać przedszkole. Nie będzie dzięki temu odczuwało tak dużego stresu 1 września, kiedy po raz pierwszy zostanie samo – bez mamy, taty, babci czy innych członków rodziny.

Podczas dni adaptacyjnych możemy zrobić pierwszy krok w kierunku łagodnej aklimatyzacji dziecka w przedszkolu. Dlatego za nic nie powinniśmy z nich rezygnować.

Podczas zajęć tego typu rodzice i ich dzieci spotykają się razem w sali, do której mają maluchy uczęszczać. Tam czeka na nich pani wychowawczyni i ewentualnie nauczyciele. Prowadzone są proste zabawy, mające na celu zapoznanie się z dziećmi. Mogą one poznać swoich rówieśników, a następnie wziąć udział w grach i zabawach, których zadaniem jest rozładowanie w pewien sposób atmosfery. Grupa lepiej się pozna i kiedy ponownie zawita do przedszkola, nie będzie widziała wokół siebie tylko nieznajomych twarzy.

Ważny element procesu adaptacji

Nie należy zapominać o tym, że dziecko idące po raz pierwszy do przedszkola odczuwa naturalnie stres. Jest on tym większy, im bardziej stresują się tym wydarzeniem jego rodzice. Także i nam – dorosłym może pomóc uczestnictwo w dniach adaptacyjnych w przedszkolu. Jest to najlepsza okazja do tego, aby na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach będzie się bawić i uczyć nasze dziecko i kto będzie sprawował nad nim bezpośrednią opiekę.

Dnia adaptacyjne mogą zaważyć na całym procesie adaptacji dziecka w przedszkolu. Jeśli będzie się dobrze bawić w tym czasie, najprawdopodobniej etap płaczu i histerii w przedszkolnej szatni nas ominie, albo będzie dużo słabszy niż bez uczestnictwa w integracji grupy przedszkolnej.