Jak wykształcić u przedszkolaków postawę otwartości?

15Dziecko w wieku przedszkolnym wykształca swój charakter i postawy wobec innych ludzi. Dlatego w tym okresie szczególnie trzeba zadbać o mądre wychowanie, w które włączyć powinni się rodzice i placówka przedszkolna, do której uczęszcza nasze dziecko. Jak przedszkole może uczyć swoich wychowanków postawy otwartości?

Kształtowanie pozytywnych postaw społecznych

Przedszkole jest organizacją mocno wpływającą na system wartości prezentowany przez każde dziecko. Z tego względu warto prowadzić zajęcia dla różnych grup przedszkolnych, których celem jest uczenie dzieci tolerancji i poszanowania praw innych osób. Taka otwartość wobec innych narodów i kultur pomoże dzieciom we wchodzeniu w dorosłość, w wielokulturowym i wielonarodowościowym środowisku.

Poza tym wiek przedszkolny wydaje się odpowiednim momentem dla przyzwyczajania dzieci do różnorodności kulturowej. Mogą one wiele uczyć się od innych osób, pochodzących z odmiennych krajów i kultur. Czerpanie tego, co najlepsze z kulturowej różnorodności to sztuka, która udaje się tylko ludziom otwartym. Dzieci w wieku przedszkolnym mają naturalną otwartość względem otaczającego je świata. Dopóki nie zostanie ona stłumiona naturalnie w okresie dojrzewania i poprzez wyrabianie sobie opinii na różne tematy – samodzielnie lub pod wpływem otoczenia, dziecko będzie otwarcie przyjmowało to, co mówią i robią inni ludzie.

Obcokrajowcy w przedszkolu

Najlepszą metodą dla wykształcania u przedszkolaków postawy otwartej wobec innych ludzi, jest zaproszenie do przedszkola na zajęcia osób z różnych stron świata. Dzieci będą miały okazję zobaczyć dzięki temu ludzi o odmiennym kolorze skóry, którzy będą mówić w innym języku.

Jest to szczególnie pożądane w przedszkolach bilingwalnych, gdzie dzieci będą mogły w towarzystwie tzw. native speakera poznawać obcy język, uczyć się akcentu i swobody w komunikowaniu się za jego pośrednictwem. Skoro gość obecny na zajęciach w przedszkolu będzie umiał rozmawiać tylko w języku angielskim, dzieciom nie pozostanie nic innego, jak spróbować się z nim porozumiewać właśnie w ten sam sposób.

Obcokrajowcy mogą przedstawiać w placówkach przedszkolnych swój kraj, kulturę czy wskazywać na odmienność względem np. Polaków, ale wyłącznie w pozytywny sposób. Dzieci należy uczyć przy tym tolerancji i wpajać, że to co inne, wcale nie musi być złe.