DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Nauka samodzielności – jak to odbywa się w przedszkolu?

Zdarza się, że 3-letnie dzieci są bardzo samodzielne. Nie mają problemu z samodzielnym ubieraniem się, myciem czy spożywaniem posiłków. Nie potrzebują asysty przy wizycie w toalecie. Jednak zdecydowanie więcej jest takich przedszkolaków, którzy z samodzielnością mają problemy. Kiedy rodzice decydują się posłać swoją pociechę do placówki, obawiają się, jak poradzi sobie ona w przedszkolu? Na szczęście właśnie tam ma najlepsze warunki do nauki samodzielności. Jak to się odbywa?

Nauka samodzielności w przedszkolu

Pewne umiejętności u dzieci w wieku przedszkolnym powinny być im przekazane przez rodziców, ponieważ są one niezbędne do funkcjonowania dziecka poza środowiskiem domowym. Chodzi tu o samodzielne spożywanie posiłków czy korzystanie z toalety. Dziecko powinno być tego nauczone przez swojego rodzica, ale zdarza się, że 3-latek nadal przy takich czynnościach potrzebuje pomocy i wsparcia.

W przedszkolu nauczyciele pomagają maluszkom przy jedzeniu posiłków czy w toalecie, ale nie wyręczają ich przy tych czynnościach, co w istocie jest kluczem do sukcesu.

Nauka jedzenia samodzielnie

Trzylatek może mieć trudności z utrzymaniem w odpowiednim położeniu łyżki i widelca. To naturalne, że czasem nie trafi do buzi, a część zawartości łyżki wyleje mu się na bluzkę czy spodnie. Z czasem jednak przy odpowiednim instruktażu ze strony nauczyciela dziecko zaczyna samo jeść, w swoim tempie i usprawniać swoje ruchy. Trzylatki mają więcej czasu na posiłki, aby samodzielnie jeść we własnym tempie. Nikt je w przedszkolu nie karmi, ale pokazuje, jak jeść samemu. Koledzy i koleżanki, którzy nabyli już tę umiejętność, stanowią dla dziecka znakomity wzór do naśladowania.

Nauka ubierania się

Wkładanie spodni dresowych, bluzki czy zapinanie bluzy na suwak to umiejętności manualne, z którymi 3-letnie dziecko powinno sobie poradzić. Nauczyciele w przedszkolu zwykle podczas szykowania się na spacer dają dzieciom czas na założenie niezbędnej, ciepłej odzieży i butów. Oczywiście pomagają, ale kładziony jest nacisk na to, aby to dziecko samo się ubrało. Być może początkowo będzie to długo trwało, ale zawsze z czasem maluchom będzie szło to sprawniej. Nauczyciele chwalą dzieci, budując ich motywację do dalszego działania. Jak największe zaangażowanie dziecka w każdą czynność samoobsługową jest ważne dla przyszłej samodzielności.

Korzystanie z toalety

Kiedy dziecko potrafi już sygnalizować swoje potrzeby, a tak zwykle jest już u 3-latków, może korzystać samemu z toalety. W przedszkolach powinny być one dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Nauczyciel nie może pomagać przy takich czynnościach dzieciom, ale jego wsparcie jest nieocenione także i w takiej sytuacji.