DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Pieluszka u 3-latka– jak szybko i skutecznie odpieluchować dziecko?

W trzecim roku życia z reguły dzieci są posyłane w Polsce do przedszkoli. W większości przypadków przedszkole nie przyjmie dziecka, jeśli nie jest ono „odpieluchowane”, choć zdarzają się wyjątki. Rodzice jednak na tym etapie życia dążą do ostatecznego pożegnania z pieluchą i poszukują skutecznych sposobów na to, aby móc się jej pozbyć. Jak to zrobić?

Przykład idzie z góry

Dziecko wszystkiego uczy się w pierwszych latach swojego życia od rodziców. Na nich wzoruje swoje zachowania, dlatego także przy odpieluchowaniu należy maluszkowi tłumaczyć, co robimy w łazience. Czasem pomocne bywa to, że sygnalizujemy dziecku: chce mi się siusiu, idę do toalety. Możemy też pójść o krok dalej i nie zamykać drzwi łazienki na klucz. Jeśli dziecko będzie wiedziało, w jakim celu idziemy do tego pomieszczenia, łatwiej będzie je przekonać, aby także zaczęło z niego korzystać.

Co z tym nocnikiem?

Większość dzieci uczy się korzystania z toalety przy użyciu nocnika. Przenośna toaleta sprawdza się zwykle w pierwszym etapie odpieluchowania, kiedy dziecko może mówić, że chce mu się siusiu lub kupkę na kilka sekund przed tym, jak powinno usiąść na toalecie. Refleks ma tu duże znaczenie dla rodziców.

Nocnik powinien stać w widocznym, dostępnym dla dziecka miejscu, np. w rogu jego pokoju. Z czasem można będzie go wynieść do toalety lub zupełnie zastąpić nakładką na WC. Trzeba tłumaczyć maluszkowi, do czego służy nocnik i jak prawidłowo z niego korzystać.

Dyskusyjne przy tym staje się korzystanie z nocników grających, z oświetleniem i innymi, zabawkowymi akcesoriami. Istnieje ryzyko, że nasza pociecha zacznie traktować taki nocnik jak zabawkę, a nie miejsce, gdzie można zaspokoić swoje fizjologiczne potrzeby. Zabawa nocnikiem w ogóle nie powinna mieć miejsca, ponieważ oddali nas to od odpieluchowania dziecka.

Radykalna rezygnacja z pieluchy

Najlepszym okresem na to, aby porzucić pieluszkę i rozpocząć naukę korzystania z WC i nocnika, jest wiosna i lato. Dziecko można wtedy ubrać w majteczki, a małe wpadki związane z przesikaniem bielizny nie będzie dużym problemem. Jeśli tylko nasza pociecha jest już gotowa pod względem psychicznym do sygnalizowania swoich potrzeb fizjologicznych oraz do korzystania z toalety, szybko nauczy się tego samodzielnie, we wsparciu rodziców. Nie można krzyczeć na dziecko, kiedy nie zdąży do łazienki. Mokra bielizna z pewnością będzie dla niego niekomfortowa i nie będzie chciało powtórzyć takiej sytuacji.

Nie zmuszajmy dziecka do korzystania z nocnika i toalety, ale jeśli już decydujemy się na odpieluchowanie 3-letniej pociechy, to bądźmy w tym konsekwentni. Jeśli jest taka możliwość, pozostawmy dziecko w bieliźnie na podwórku przed domem, albo w domu. Dla ustrzeżenia się przed przesikaniem dywanu czy kanapy, złóżmy zbędne tekstylia, a na łóżko połóżmy podkład. Z czasem dziecko zacznie naturalnie korzystać z toalety. Proces ten zwykle nie trwa długo.