Przejdź do treści

Rysowanie to nie tylko zabawa

1Dlaczego warto zachęcać dzieci do prac plastycznych? Czemu od najmłodszych lat rodzic powinien stymulować dziecko do chwycenia za kredki, farby i pędzle albo po ołówek? Dlatego, że rysowanie jest świetną zabawą, rozwija wyobraźnię i pozwala na wydajną pracę nad małą motoryką dziecka.

Wiedza poznawcza

Kiedy dziecko po raz pierwszy rysuje – na kartce czy częściej na „znikopisach”, początkowo są to tylko kreski, które nie łączą się w żadne kształty. Z czasem jednak dzięki różnego rodzaju zajęciom plastycznym dziecko zaczyna poznawać pierwsze kolory i kształty. Uczy się, jak prowadzić kredkę czy mazak po kartce, aby powstało koło, buzia, oczy czy samochodzik. Rysowanie kształtuje umiejętność obserwacji otaczającego świata i naśladowania rzeczywistości.

Kreatywność i wrażliwość na sztukę

Choć mało które dziecko maluje tak, żeby nazwać jego prace sztuką, to jednak jest to jej przejaw. Rysowanie uczy kreatywności, rozwija wyobraźnię dziecka i jednocześnie trenuje pamięć i skupienie. Za pośrednictwem swoich rysunków maluch może wyrażać swoje uczucia i emocje, bez słów, a tylko przy użyciu obrazu i kolorów.

Trening dla małej motoryki

W rozwoju dziecka bardzo ważna jest koordynacja oko-ręka, a nie ma lepszego ćwiczenia niż rysowanie tego, co nas otacza, aby uzyskać pożądane efekty. Maluszki uczą się, jak prawidłowo trzymać kredkę, ołówek, mazak lub pędzel i w jaki sposób się nimi posługiwać dla uzyskania odpowiednich wizualnych obrazów.

Nieocenioną pomocą jest przy tym wsparcie rodzica, który powinien nadzorować zabawy plastyczne dziecka i jeśli okaże się to konieczne – pomóc swojemu synowi czy córce.

Kiedy dziecko może zacząć rysować?

Pierwszy kontakt z plastyką dziecko może mieć już bardzo wcześnie, w okolicach pierwszego roku życia. Można wręczyć maluchowi miękkie kredki ołówkowe, którymi łatwo się posługiwać wraz z dużym arkuszem papieru, który nie będzie ograniczał jego artystycznej wizji.

Kolejne etapy przygody z rysowaniem przyjdą samoistnie. Najpierw na kartce papieru będziemy widzieć wyłącznie bazgroły, ale z czasem maluch zacznie rysować bardziej czytelne obrazy. Trzeba czasu i opanowania właściwego ruchu nadgarstka, aby narysować koło czy proste linie, z których powstanie domek. Nie należy tego przyspieszać, ani wymuszać na dwulatku, żeby pięknie już rysował. Dopiero w przedszkolu maluch może zacząć rysować postacie, zwierzęta i symbole. Wraz z upływem czasu zaczną pojawiać się przy nich kolejne elementy i detale.