Jakie gadżety pozwolą zachęcić dziecko do malowania?

Rysowanie i malowanie to bardzo ważne zajęcia dla twórczego rozwoju dziecka. Dlatego trzeba je zachęcać do tego, aby chwyciło za pędzel czy kredki przy każdej okazji. Czasem dzieci nie odczuwają twórczego talentu i po prostu nie bawi ich rysowanie. Warto wtedy sięgnąć po gadżety, które rysowanie i malowanie uczynią znacznie atrakcyjniejszym zajęciem dla naszej pociechy.
Dlaczego rysowanie jest ważne?

W przedszkolu i w domu dziecko powinno rysować – nie ważne, czy ładnie czy brzydko. To kwestia gustu, a i ręka dziecka z czasem się „wyrobi” i łatwiej będzie mu przenosić na papier to, co czuje i widzi.

Rysowanie jest ważne nie tylko dla rozwoju kreatywności i wyobraźni dziecka, ale przede wszystkim liczy się to, że rozwija przez malowanie swoje zdolności manualne. Prawidłowe trzymanie kredki czy mazaków w dłoniach powoduje, że można to potraktować jako pierwsze przygotowanie do pisania.

Rysowanie na tablicy

Zamiast wręczać dziecku czystą kartkę papieru i oczekiwać, że będzie samo rysowało kredkami, możemy ustawić w pokoju tablicę i dać mu do ręki kredę. To znacznie bardziej atrakcyjne zajęcie plastyczne. Dobrym pomysłem są sztalugi ze zwykłymi kartkami zamiast z płótnem, na których można ćwiczyć różne techniki rysowania i malowania. W ten prosty w gruncie rzeczy sposób zachęcimy dziecko do tego samego, co na kartce położonej na stole – do rysowania i czerpania z tego tytułu przyjemności.

Galeria prac dziecka

Nad łóżkiem, na lodówce, a może w przedpokoju? Na ścianach w naszym domu na pewno znajdziemy dużo miejsca do tego, żeby powiesić rysunki dziecka. Może on sam wybrać, które „dzieła” powinny ozdobić taką powierzchnię. Najłatwiej przymocować do ściany tablicę korkową i do niej przypinać pineskami rysunki.

Farby do malowania palcami

Jeśli malowanie pędzelkiem i farbami nudzi dziecko, może ciekawiej będzie malować palcami? Nie bójmy się, że dziecko się pobrudzi. Ubierzmy je po prostu w rzeczy, które może zniszczyć i nic się nie stanie, albo kupmy fartuszek do malowania, a stół, na którym będzie malował, obłóżmy ceratą lub folią. Farby do malowania palcami są łatwe w użytku, a dziecko będzie czerpało wiele radości z posługiwaniu się paluszkami zamiast pędzlami. To dobre ćwiczenie dla małej motoryki dziecka.

Do malowania można wykorzystać pieczątki, które zrobimy także samodzielnie np. z ziemniaka. Wystarczy później tylko farba i będzie można je odbijać na kartce papieru.