Czy dziecko 2,5 letnie można zapisać do przedszkola czy raczej do żłobka?

4Od roku szkolnego 2017/2018 istnieje obowiązek zapewnienia przez przedszkola publiczne miejsca dla 3-latków. Niemniej wiele przedszkoli ma w swoich regulaminach zapis, że rodzic może wysłać do przedszkola również dziecko w wieku 2,5 lat. Czy zatem tak małe dziecko powinniśmy zapisać do przedszkola czy lepiej do żłobka?

Dziecko do przedszkola czy do żłobka?

Małe dziecko w wieku 2,5 lat może być już w pełni gotowe na rozpoczęcie edukacji w przedszkolu. Jeśli tylko w pożądanej placówce są wolne miejsca, albo też zapiszemy dziecko wcześniej do przedszkola prywatnego, nie będzie z tym żadnego problemu.

Musimy jednak pamiętać, że każde dziecko to indywidualność. Jedne będą w tym wieku już siusiać ładnie do toalety, mówić pełnymi zdaniami i pięknie zajadać zupę, a inne jeszcze będą wymagać sporej pomocy ze strony rodziców czy opiekunów. Jeśli nasze dziecko wyraźnie zalicza się do tej drugiej grupy, lepszym rozwiązaniem będzie jednak zapisanie dziecka do żłobka. Tam będzie mogło liczyć na większą pomoc ze strony opiekunek. Na przedszkole przyjdzie zaś czas za rok.

Kiedy 2,5-latek poradzi sobie w przedszkolu?

Niezależnie od tego, czy wysyłamy dziecko do przedszkola państwowego czy prywatnego, 2,5-latek powinien mieć już pewne umiejętności. Ważne, aby od najmłodszego dzieciństwa uczyć go samodzielności, zamiast wyręczać w prostych czynnościach, z którymi spokojnie może sobie poradzić sam. Dziecko nieco ponad dwuletnie lepiej poradzi sobie w najmłodszej grupie przedszkolnej bez rodziców, jeśli nauczony zostanie w domu jak zakładać samemu spodenki czy buciki lub czapkę, jak jeść zupę łyżką czy sygnalizować swoje najbardziej elementarne potrzeby fizjologiczne. W większości przedszkoli publicznych niedopuszczalne będzie, aby przedszkolak, choćby 2,5-letni korzystał jeszcze z pieluch. Pomimo asystenta i niani w najmłodszych grupach przedszkolnych, dzieci nie są tam przewijane.

Jeśli więc nasze dziecko nie potrafi jeszcze korzystać z toalety, możemy je w wieku 2,5 lat zapisać do przedszkola prywatnego, które deklaruje, że zmienia wychowankom pieluszki. Alternatywą będzie zapisanie dziecka do żłobka, gdzie wymóg samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych naturalnie nie istnieje.

Dziecko w wieku 2,5 lat poradzi sobie w przedszkolu lepiej, jeśli będzie porozumiewać się z innymi w stopniu komunikatywnym. Rodzice i opiekunowie takich maluchów powinni dołożyć wszelkich starań do rozwoju mowy dziecka.