DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Jak ośmielić dziecko w wieku przedszkolnym?

Nie każde dziecko lubi występować przed publicznością, zawierać nowe znajomości na placu zabaw i w przedszkolu, albo lgnie przy każdej okazji do zabawy z rówieśnikami. Są i takie maluchy, które najlepiej czują się w znanym sobie towarzystwie, z rodzicem, albo wręcz samemu z kredkami i kartkami. Lubią bawić się swoimi zabawkami i nie odzywają się w nowym towarzystwie. Nieśmiałość ujawnia się z całą mocą najbardziej w okolicach 3. roku życia dziecka. Rodzice mogą pomóc dziecku ją przełamać. Jak zatem ośmielić przedszkolaka?

Zrozumieć nieśmiałość

Pierwsza zasada jest taka, że ośmielanie dziecka nie powinno być robione na siłę. Najpierw trzeba dokładnie zrozumieć, co ono odczuwa i jak postrzega otaczający świat. Każde obce miejsce czy zetknięcie z nowymi osobami wywołuje u niego stres, dlatego coraz bardziej zamyka się w sobie. Reakcje na stresujące sytuacje mogą być różne – maluszek płacze, albo zachowuje się całkowicie biernie. Może być przerażony, jeśli otoczenie na niego naciska.
Dzieci nieśmiałe najbardziej komfortowo czują się w dobrze znanym im otoczeniu, na ogół w domu. Przy kontaktach z rówieśnikami jest im trudno nawiązać nić porozumienia, przełamać się i bawić z innymi dziećmi. Należy budować pewność siebie dziecka, wszelkimi możliwymi sposobami.

Jak rodzic i przedszkole mogą pomóc nieśmiałemu maluchowi?

Dzieci nieśmiałe mają problemy z nadwrażliwością emocjonalną. Łatwo się wzruszają, boją się występować publicznie. Zadaniem rodzica i przedszkola jest pomóc maluszkom w przystosowaniu się do każdej takiej sytuacji, która wywołuje onieśmielenie. Najlepiej zapoznać się wcześniej z sytuacją lub otoczeniem. Ma to duże znaczenie w pierwszym kontakcie np. z przedszkolem. Dlatego nieśmiałe dziecko obowiązkowo powinno uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych. Będzie mu później łatwiej odnaleźć się w przedszkolu.

Dobrą radą dla rodzica nieśmiałego dziecka jest to, aby nie krytykować pociechy, nie zawstydzać jej i nie śmiać się z niej. Nie można zmuszać go do kontaktu z innymi i wymuszać pewne aktywności. W obecności dziecka nie powinno się też rozmawiać o jego nieśmiałości.

Pamiętajmy, że dzieci nieśmiałe mogą być bardzo kreatywne i mieć tysiąc pomysłów na minutę, tak jak dzieci śmiałe, ale nie potrafią zebrać się w sobie, aby ujawnić swoich myśli innym. Metodą ośmielenia dziecka m.in. w przedszkolu jest danie mu swobodnej możliwości oswojenia z nowym miejscem, aby stało się ono tak samo bezpieczne, jak dom.