DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Czy w czasie mrozów wychodzić z dzieckiem na spacery?

Bardzo niska temperatura powoduje, że wiele mam decyduje się na pozostanie w domu, zamiast wyruszyć ze swoimi pociechami na spacer. Czy jednak rezygnacja ze spacerów z uwagi na mrozy jest dobrą decyzją?

Spacery na mrozie – tak czy nie?

Mróz według lekarzy pediatrów nie jest absolutnym przeciwwskazaniem do wychodzenia z domu z dziecka. Ograniczenie w tym zakresie stosowane jest tylko dla noworodków. Nie powinno wychodzić się z kilkutygodniowym maleństwem na dwór, jeśli temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza lub -5 stopni, gdy na dodatek pada deszcz i panuje wysoka wilgotność powietrza.

Starsze dzieci, między innymi przedszkolaki, mogą, a nawet powinny wychodzić na krótkie spacery codziennie, pomimo wysokich mrozów, jakie mogą zdarzyć się zimą w Polsce.

Spacery na mrozie są elementem profilaktyki zdrowotnej. Dziecko hartuje się, nabiera stopniowo odporności i dzięki temu w przyszłości będzie rzadziej chorowało w okresie największych zachorowań.

Jak ubrać dziecko?

Zanim dziecko wyjdzie z ciepłego domu na mróz, powinniśmy zmniejszyć różnicę temperatur pomiędzy domem a dworem. Dlatego niewskazane jest wychodzenie na spacer od razu po tym, jak dziecko wstanie po nocy z łóżka. W domu nie powinno być zbyt ciepło – temperatura nie powinna przekraczać 20-21 stopni Celsjusza. Wtedy szok termiczny dla dziecka nie będzie taki dokuczliwy podczas spaceru.

Dziecko na mróz trzeba odpowiednio ubrać. Najpierw przyda się koszulka przylegająca do ciała, na to bluzka z długim rękawem, a na nogi grubsze rajstopy. Na to można założyć specjalne, ocieplane spodnie, które stosuje się także w kombinezonach narciarskich. Górna część ciała powinna zostać opatulona w ciepły sweter lub bluzę, a dopiero później w kurtkę zimową. Na szyję obowiązkowo zakładamy szalik, na głowę czapkę, a na dłonie rękawiczki. Pozostaje dobrać ciepłe buty, najlepiej śniegowce z futerkiem, dzięki czemu naszemu dziecku na pewno nie będzie zimno.

O czym jeszcze pamiętać?

Na mrozie delikatna skóra naszego dziecka jest narażona na podrażnienia. Aby ich uniknąć, przed wyjściem na spacer w czasie mrozów trzeba posmarować buzię dziecka solidną warstwą kremu na mróz. To zabezpieczy przed powstaniem wysypki, zaczerwienienia i szorstkości skóry. Krem nakładamy na około 15-20 minut przed wyjściem z domu.