DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Fluoryzacja w przedszkolu – czy dziecko powinno wziąć w niej udział?

Statystyki dotyczące zdrowia jamy ustnej wśród najmłodszych nie są pozytywne. Szacuje się, że zaledwie co piąty pięciolatek ma całkowicie zdrowe ząbki. Pozostała, lwia część tej grupy wiekowej dzieci walczy z próchnicą. Sposobem na zapobieganie powstawaniu ubytków może być fluoryzacja. Czy jednak dziecko powinno brać udział we fluoryzacjach organizowanych w placówkach przedszkolnych?

Próchnica to poważny problem

Słaba higiena jamy ustnej, a niekiedy jej brak, jak również nadmiar cukru w diecie są powodami, dla których tak szybko rozwija się próchnica u najmłodszych. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wskazuje, że próchnica jest poważnym problemem u przedszkolaków. Szacunkowo takie dziecko powinno zjeść nie więcej niż 3,5 łyżeczki cukru, gdy tymczasem w słodkich przekąskach, słodzonych napojach i zwykłych posiłkach jest go o wiele więcej. Cukier rozkładają w jamie ustnej bakterie, które powodują próchnicę. Dlatego im więcej cukru w diecie, tym więcej pożywki dla bakterii i większe ryzyko powstawania próchnicy. Można je niwelować poprzez systematyczne szczotkowanie zębów, pozwalające na usunięcie płytki nazębnej, w której bytują groźne bakterie.

Mycie zębów

Już w żłobku czy we wczesnym dzieciństwie oraz w przedszkolu dzieci powinny być uczone, jak czyścić zęby. Dziecko 2-3-letnie nie jest jeszcze na tyle samodzielne, aby odpowiednio umyć zęby. Jednak już starszak w przedszkolu powinien być tego nauczony.

Dopóki dziecko nie nauczy się wypluwać wody po umyciu i wypłukaniu zębów, nie powinno używać pasty fluorem. Przedszkolak może już stosować pastę o zawartości fluoru na poziomie około 900 ppm. I tak trzeba taką pastę wypłukać z buzi po umyciu zębów, ponieważ jego nadmiar może wywołać problemy ze zdrowiem.

Co z fluoryzacją?

Nadmiar fluoru szkodzi, ale odpowiednia jego dawka jest w stanie skutecznie ochronić zęby dziecka przed rozwojem próchnicy, już od najmłodszych lat. Podawanie fluoru podczas np. fluoryzacji to najprostszy sposób ochrony zębów dziecka przed bakteriami. Atutem fluoru jest też i to, że powstrzymuje on demineralizacje, czyli utratę związków mineralnych oraz jest zdolny odbudować mikroubytki.

Fluoryzacja w przedszkolu jest zabiegiem przeprowadzanym zwykle przez stomatologów współpracujących z placówką. Nie jest to trudny zabieg – na szczoteczki do zębów nakładany jest specjalny żel, pianka lub lakier fluorkowy. Zabieg można wykonać już u 2-latka, choć z pomocą dorosłych.

Zaleca się przeprowadzanie u starszych przedszkolaków fluoryzacji kilka razy w roku. To zabieg bezpieczny i skuteczny w działaniu. Jeśli dziecko nie miało już przeprowadzanej fluoryzacji przez rodziców w gabinecie stomatologicznym na prywatnej wizycie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzięło udział we fluoryzacji w przedszkolu.