Jak przebrać dziecko na bal karnawałowy?

18Boże Narodzenie rozpoczyna okres karnawału w Polsce. Wiąże się to z organizowaniem licznych zabaw, w tym balów przebierańców. Także i najmłodsi mogą uczestniczyć w podobnych zabawach w przedszkolach. Są one miłą odmianą dla przedszkolaków, którzy poza tym mogą na jeden dzień wcielić się w swoją ulubioną postać. Problem w tym, w co właściwie ubrać naszą pociechę, jeśli w przedszkolu odbywa się bal przebierańców.

Oryginalnie czy standardowo

Jeśli obejrzymy zdjęcia z balów przedszkolnych odbywających się w karnawale można zauważyć jedną prawidłowość – większość dziewczynek przebranych jest za księżniczki i wróżki, a chłopcy za policjantów, strażaków lub piratów. Jest to standardowy przegląd przebrań karnawałowych dla najmłodszych.

Chcąc wyróżnić nasze dziecko na tle innych, warto pokusić się o wybór nieco innego ubrania. Można dziewczynkę wystylizować na pszczółkę, biedronkę czy myszkę Miki. Z kolei chłopca przebrać za krakowiaka, smoka czy lekarza. To tylko jedne z licznych pomysłów na to, jak wyszykować na bal przebierańców dziecko.

Wybierając przebranie standardowe, czy to dla chłopca, czy to dla dziewczynki, co prawda nie popiszemy się oryginalnością, ale dzieci lubią być przebrane tak samo i mieć takie same rzeczy co ich koledzy i koleżanki z tej samej grupy. Nie czują się dzięki temu wyobcowane z grupy społecznej, a możliwość zintegrowania się w taki sposób z rówieśnikami jest cenna dla ich rozwoju. Nie każdy przedszkolak z resztą będzie chciał się wyróżnić i być „inny niż wszyscy”.

Możemy pozwolić, aby to dziecko wybrało swój strój na bal karnawałowy i zadecydowało, jak chce się prezentować podczas balu karnawałowego. Może okazać się, że nasze wyobrażenia o idealnym stroju karnawałowym nijak mają się do tego, co chciałoby nasze dziecko. Często dzieci chcą przebrać się za swoje ulubione postaci z bajek – Spidermana, Supermana, Hulka, Elsę z Arendell, Małą Księżniczkę, Małą Syrenkę czy Dzwoneczka.

Skąd wziąć strój na zabawę karnawałową?

Posiadając niewielkie zdolności do szycia ręcznego lub na maszynie oraz wyobraźnię, można samemu przygotować strój karnawałowy dla dziecka, korzystając z kupionego materiału w dowolnym kolorze, z tiulu, drucików, z których można zrobić skrzydła wróżki i innych materiałów. Do tego odpowiedni makijaż i przebranie gotowe.

Nie mając czasu na wykonanie własnoręcznie stroju karnawałowego dla przedszkolaka, można go kupić lub wypożyczyć. W większości dużych miast w Polsce działają wypożyczalnie strojów karnawałowych, ale uwaga! W okresie od końca grudnia do połowy lutego panuje w nich duży ruch, dlatego lepiej wcześniej zarezerwować sobie przebranie, które będzie odpowiadało naszemu dziecku.

.