Jak reagować na zachowania agresywne w przedszkolu?

fist-bump-933916_640Mówi się, że agresja rodzi agresję, dlatego nie można na złe zachowanie dziecka w przedszkolu, na placu zabaw, czy choćby w domu, karać go w ten sam agresywny sposób. Dziecko czerpie wzorzec zachowania od swoich rodziców, opiekunów, nauczycieli w przedszkolu, ale niestety również od swoich rówieśników czy starszych dzieci, z którymi ma styczność. Czasem nie można ustrzec się tego, że okresowo dziecko jest niegrzeczne i zachowuje się agresywnie. Jak jednak zareagować, jeśli z agresją spotyka się nasza pociecha w przedszkolu?

Rozmowa z nauczycielem

Jeśli dowiadujemy się od naszego dziecka, że jeden z jego kolegów lub koleżanek zachowuje się agresywnie podczas zajęć w przedszkolu, nie powinniśmy bagatelizować całej sytuacji. Trzeba spokojnie porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, czym przejawia się „złe zachowanie”. Najlepszą reakcją rodzica będzie porozmawianie na ten temat z nauczycielem, wychowawcą grupy przedszkolnej i wyjaśnienie, co ma miejsce.

Taka rozmowa obowiązkowo musi zostać przeprowadzona, jeśli to nasze dziecko jest obiektem agresji albo samo zachowuje się agresywnie. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasz syn lub córka bało się pójść do przedszkola z obawy o bicie czy dokuczanie mu przez rówieśnika czy rówieśnicę.

Im szybciej zareagujemy wspólnie z nauczycielami w przedszkolu, tym lepiej dla wszystkich. W innym przypadku zachowania agresywne mogą zacząć się utrwalać i trudno będzie z nimi efektywnie walczyć.

Pytanie: dlaczego?

Nauczyciel nie może jedynie ukarać dziecko za agresję w zachowaniu wobec siebie i innych dzieci w przedszkolu. Konieczne jest szukanie przyczyny takiej postawy. Być może ma ona swoje źródło w traumatycznych przeżyciach, trudnych do zaakceptowania dla malucha zmianach, albo z niedostosowania do nowych realiów przedszkolnych. Agresja może być aktem wyrażającym to, że dziecko zabiega o zainteresowanie otoczenia.

Ze starszym przedszkolakiem można już próbować rozmawiać, dociekać, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Małe dziecko jest trudniejszym rozmówcą, choć i w jego przypadku dobrze jest dopytać, co też powoduje u niego gniew. Można nauczyć dziecko kierowania złej energii przeciwko rzeczom – dobrze będzie znaleźć mu sport, w trakcie którego pozbędzie się agresji i negatywnych emocji.

Bywa, że agresja dziecka jest wynikiem oglądania bajek przeznaczonych nie dla niego – zbyt brutalnych, w których bohaterowie często walczą ze sobą. Maluch może próbować odwzorować zachowania postaci na ekranie w życiu codziennym.