Jak nauczyć dzieci akcentu języka angielskiego?

uk-1067140_640Nauka języka obcego jest jedną kwestią, a nabywanie prawidłowego akcentu np. brytyjskiego czy amerykańskiego – zupełnie odrębną. Najlepiej, aby nasze dzieci już w przedszkolu, podczas nauki języka angielskiego, uczyły się go od osób, które posługują się poprawnym akcentem. Dlatego pożądane przez rodziców powinny być zajęcia prowadzone przez tzw. native speakerów.

Kim jest native speaker?

Pod pojęciem native speaker należy rozumieć osobę, która uczy języka obcego, jaki dla niej jest językiem ojczystym. Osoba taka posługuje się językiem np. angielskim w sposób swobodny i ma swój naturalny akcent.  To subtelne różnice w wymowie, w melodyjności wypowiadanych słów decydują o tym, jaki mamy właściwie akcent. Nawet w obrębie Polski można wyróżnić kilka akcentów, np. śląski czy kaszubski i nie ma to zbyt wiele wspólnego z gwarą. Po prostu, na Śląsku mówi się trochę inaczej niż w Wielkopolsce, czy na Mazowszu.

Podobnie jest i w Wielkiej Brytanii. Angielski akcent może być inny w Londynie, a inny hrabstwach zlokalizowanych na północy Anglii. Wszyscy jesteśmy w stanie rozróżnić akcent brytyjski od amerykańskiego. Kluczem w nauce języka obcego dzieci będzie to, aby nabyły już od najmłodszych lat dobrego akcentu i nie przenosiły melodyjności języka polskiego na uczony język angielski. Wtedy w przyszłości będą mówiły jak najbardziej poprawnie po angielsku i trudno będzie odróżnić je po wymowie od rodowitych Anglików.

Jak uczyć akcentu?

Najłatwiejszą metodą nauki akcentu jest słuchanie i naśladowanie wymowy rodowitego Brytyjczyka czy Amerykanina. Najszybciej uczą się przy tym dzieci, które uznają jego akcent za naturalny i próbują wypowiadać słowa w języku obcym w ten sam sposób.

Niektóre szkoły językowe czy przedszkola zatrudniają lub zapraszają choćby w odwiedziny rodowitych Brytyjczyków, aby uczniowie i przedszkolaki mogły „obsłuchać się” języka angielskiego z poprawnym akcentem. Native speaker prowadzący zajęcia z języka angielskiego, wiele wnosi do nabywania umiejętności swobodnego posługiwania się językiem i nauki akcentu. Zastępuje wycieczkę do Anglii czy słuchanie angielskiej telewizji lub audycji radiowych. Im więcej dzieci będą słuchać, jak native speaker posługuje się brytyjskim akcentem, tym łatwiej będzie im go używać w praktyce. Poza tym, taki nauczyciel będzie wymuszał na uczniach posługiwanie się tylko językiem obcym, ponieważ nie mówi w języku polskim.