Przejdź do treści

Jasełka – czy to nie przeżytek?

16443075_10208202235036545_1191016816_oGrudzień jest czasem szczególnym dla większości Polaków. Obchodzimy wówczas święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji w wielu przedszkolach organizowane są przedstawienia dla rodziców, nauczycieli i koleżanek oraz kolegów. Mogą one przybrać formę tradycyjnych jasełek. Czy jednak nie jest to już przeżytek?

Tradycja jasełek

Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, którego pierwowzorem były przedstawienia organizowane w średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Uważa się, że pierwszą scenę jasełkową zaaranżował św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj jasełek przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku i szybko się przyjął, zastępując często kolędowanie, które było elementem słowiańskiego folkloru.

W jasełkach udział biorą najważniejsze postacie ze scen narodzenia pańskiego: Maryja, Józef, dzieciątko Jezus, pasterze, trzej królowie i aniołowie. Scenografią jest szopka betlejemska. Zwykle w kościołach odbywają się uroczyste jasełka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować je również w przedszkolu, zwłaszcza w przypadku grupy starszych dzieci. Każde dostaje swoją rolę i mogą przedstawić jasełka zgromadzonym w sali przedszkolnej rodzicom.

Nowoczesna wersja jasełek

W niektórych przedszkolach nauczyciele aranżują jasełka w bardziej współczesny sposób, o wiele bardziej trafiający do wyobraźni najmłodszych. Sam trzon historii o cudownych narodzinach Jezusa w betlejemskiej stajence pozostaje, ale dzieci dużo śpiewają, odgrywają współczesne scenki, a i scenografia może różnić się od warunków stajni ze zwierzętami. Nie ma w tym nic złego. Unowocześnienie jasełek jest postrzegane jako pójście z duchem czasu.

Jasełka można połączyć ze śpiewaniem kolęd i tańczeniem do piosenek o tematyce świąteczno-zimowej. Nie brakuje ich w repertuarze wielu wykonawców z Polski i z całego świata. Dzieci przy okazji uczą się układów tanecznych i języka obcego.

W najmłodszych grupach przedszkolnych często zamiast jasełek organizowane są tematyczne przedstawienia, w których występują śnieżynki i bałwanki. Można tu wpleść kolędy znane z tradycji katolickiej, które zaśpiewają dzieci. W grupach maluchów trudno byłoby przeprowadzić jasełka z prawdziwego zdarzenia, z uwagi na konieczność nauki wypowiedzi poszczególnych postaci.

Nie można powiedzieć, aby jasełka były przeżytkiem, ponieważ są integralnym elementem naszej tradycji religijnej, którą bez wątpienia warto pielęgnować.