Przejdź do treści

Tablet i smartfon – czy udostępniać je dzieciom?

W dzisiejszych czasach małe dzieci szybciej uczą się obsługi nowoczesnych urządzeń elektronicznych, niż mówienia czy odręcznego pisania. 3-latek ze smartfonem w ręku, który ma niezwykłą biegłość w obsłudze jego aplikacji czy gier, nie jest już odosobnionym przypadkiem. Pytanie tylko, czy my rodzice powinniśmy udostępniać dzieciom tablety i smartfony? Kiedy przychodzi czas na zaznajomienie się z takimi urządzeniami?

Nałogowi użytkownicy

Każde dziecko prędzej czy później będzie miało kontakt z nowoczesną technologią. Nie można tego uniknąć, chyba że zamkniemy swoje pociechy w leśnej chatce gdzieś w Bieszczadach, gdzie nie dotrą do nich nowoczesne zdobycze cywilizacji. To jednak także nie jest najlepsza droga postępowania.

Jednak kupno elektronicznego gadżetu dla małego dziecka, zwłaszcza uczęszczającego dopiero do przedszkola lub nawet młodszego, może na nie negatywnie wpłynąć. Przede wszystkim nie można pozwolić, aby maluch korzystał z tabletu czy smartfona z dostępem do internetu bez żadnego nadzoru. W sieci czyha na niego wiele niebezpieczeństw.

Poza tym współczesna technologia w rękach naszego syna czy córki w wieku przedszkolnym może prowadzić do poważnego uzależnienia i nie są to wyłącznie odosobnione przypadki. Następstw nałogu może być bardzo dużo i zaburzają one normalny rozwój dzieci.

Nie można odciąć dziecka od technologii i innowacji

Błędem jest postrzeganie tabletów czy smartfonów albo komputerów jako zła w czystej postaci. Nic nie jest takie czarno-białe jak nam się wydaje. Telefony i tablety mogą być narzędziami przyjaznymi zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Pomagają w nauce piosenek, literek i cyferek. Ułatwiają naukę poprzez zabawę. Maluchy chętniej nabywają wiedzę, jeśli w nauce towarzyszy im interaktywny pomocnik na ekranie smartfona czy komputera lub tabletu.

Jednak nie należy zanadto przyspieszać tego, aby nasze dziecko stało się aktywnym użytkownikiem tabletów i smartfonów, a niestety z raportu Fundacji Dzieci Niczyje wynika, że nawet 64 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, a co czwarte dziecko robi to codziennie. 25 proc. dzieci, które nie ukończyły jeszcze 7 lat, ma własny tablet lub smartfon. Małe dzieci najczęściej korzystają z takich urządzeń do gier i do oglądania filmików. Tymczasem naukowcy podkreślają, że własny tablet powinno mieć dziecko dopiero w wieku 10-12 lat.

Musimy znaleźć odpowiedni poziom równowagi pomiędzy nauką nowoczesnych technologii i ich obsługi u naszego dziecka, a nadmiernym korzystaniem z tabletów i smartfonów. Rodzic powinien ściśle kontrolować czas, który jego dziecko spędza przed ekranami urządzeń mobilnych. Minimalizowanie czasu przeznaczonego na gry i aplikacje na urządzeniach tego typu pozwoli na zniwelowanie ewentualnych problemów z koncentracją u dzieci, napadów złości i agresji, i umożliwi zainteresowanie ich innymi zajęciami.