DLA RODZICÓW
Angielsko-Polskie przedszkole niepubliczne

O NAS
W przedszkolu SOWA realizujemy program nauczania w konwencji billingualnej, tzn. w języku polskim oraz w języku angielskim. Dwujęzyczne nauczanie odbywa się w trakcie całego dnia. Ilość zajęć dydaktycznych i obcowanie z językiem angielskim codziennie min 5-6h w każdej grupie zapewnia każdemu dziecku systematyczny postęp w przyswajaniu języka angielskiego. Chcąc wzbogacić ofertę edukacyjną oraz rozwijać swój warsztat pracy startujemy do różnych projektów europejskich, które udaje nam się wygrywać.

Konkurs piosenki angielskiej - II edycja!

Zapalenie stawu biodrowego u dziecka

Infekcje u dziecka to codzienność dla rodziców. O ile jednak przeziębienia, grypa, zapalenie gardła, krtani czy oskrzeli, a nawet płuc są traktowane na porządku dziennym, jako powszechne choroby w wieku dziecięcym, o tyle nie jest tak w przypadku zapalenia stawu biodrowego. Co ciekawe, to częsta przypadłość u najmłodszych. Czym się objawia i jak ją leczyć?

Skąd pojawia się zapalenie stawu biodrowego?

Stan zapalny w obrębie stawu biodrowego najczęściej wynika z reakcji alergicznej organizmu dziecka. Alergicznie reaguje w rzeczy samej błona maziowa znajdująca się wewnątrz stawu biodrowego. Stan ten może być spowodowany powikłaniem po przebytej przez dziecko infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Czasem powodem zapalenia stawu biodrowego będzie niedawne ostre przeziębienie, angina, grypa lub infekcja bakteryjna bądź wirusowa innego typu.

Częściej na zapalenie stawu biodrowego chorują chłopcy niż dziewczynki, zwłaszcza latem. Nigdy nie można bagatelizować objawów przeziębienia u dzieci, ponieważ może dojść do groźnych w skutkach i bolesnych powikłań.

Jak rozpoznać schorzenie?

W przeciwieństwie do wielu chorób wieku dziecięcego, w przypadku zapalenia stawu biodrowego nie ma większych problemów, aby prawidłowo rozpoznać pierwsze symptomy schorzenia. Objawia się bólem w kolanie lub w biodrze, utykaniem i problemami z utrzymaniem równowagi. Takie objawy pojawiają się z kolei na kilka tygodni po przebytej chorobie związanej z górnymi drogami oddechowymi.

Jak leczyć zapalenie stawu biodrowego?

Ważne jest, aby trafnie rozpoznać już pierwsze objawy zapalenia stawu biodrowego. Wielu rodziców ból kolana lub biodra u dziecka zrzuca na uraz, do którego mogło dojść w przedszkolu lub podczas zabawy w domu czy na podwórku. Warto skonsultować objawy z lekarzem.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego polega na zapewnieniu dziecku odpoczynku. Nie powinno ono w ogóle chodzić, a tym bardziej biegać i obciążać chory staw. W przeciwnym wypadku ruch doprowadzi u pacjenta do wzmożonego gromadzenia się płynu w stawie oraz do tworzenia się nawet zwyrodnieniowych zmian w jego obrębie. Na ból występujący przy tym schorzeniu dziecku podać należy odpowiedni lek przeciwbólowy.