Czy estetyka przedszkola wpływa na rozwój dziecka?

20Wybierając przedszkole dla swojej pociechy, rodzice biorą pod uwagę higienę, kompetencje kadry nauczycielskiej, godziny otwarcia przedszkola, bliskość domu lub miejsca pracy, a także niekiedy wygląd zewnętrzny i wewnętrzny placówki. To ostatnie ma niebagatelny wpływ na rozwój naszego dziecka. W jaki sposób?

Kolorowe czy szare ściany?

Nie bez powodu w przedszkolach sale, w których uczą się dzieci i spędzają czas na zabawie, są malowane na jasne kolory i bajkowe wzory. Kolory w takich wnętrzach mają duże znaczenie na rozwój psychiczny dziecka. Estetyka przedszkola jest elementem wychowania dziecka w kontakcie ze sztuką.

Ład i porządek we wszystkich pomieszczeniach przedszkolnych, estetycznie urządzone wnętrza i ładnie zagospodarowany ogród przedszkolny jest ważny dla uczenia dziecka dopatrywania się piękna we wszystkich aspektach jego życia. Im większą wrażliwością cechuje się dziecko, tym więcej możliwości ma dostrzegania urody otaczającego go świata. Dlatego nie bez znaczenia jest to, jak zaaranżowane zostanie przedszkole i teren bezpośrednio go otaczający.

Wychowanie estetyczne dziecka

Przedszkole pełni funkcję placówki edukacyjno-wychowawczej i ma ogromny wpływ na osobowość każdego dziecka, które uczęszcza na zajęcia przedszkolne. Jednym z jego zadań jest wychowanie estetyczne, rozumiane jako rozwijanie wyobraźni i zainteresowań manualnych i plastycznych dziecka, jego wrażliwości i przeżyć estetycznych. W przedszkolu powinny być realizowane zajęcia plastyczne i konstrukcyjne, które rozwijają talenty dziecka, uczą kreatywności i wspierają wiarę we własne siły. Wychowanie estetyczne pobudza rozwój umysłowy w różnych płaszczyznach, podobnie jak rozwój emocjonalny. Jest ważnym elementem całego procesu wychowawczego na wczesnym etapie dzieciństwa. Wrażenia estetyczne i spostrzeżenia poczynione przez dziecko w przedszkolu mają przełożenie na to, jaki będzie krąg jego zainteresowań, jak będzie postrzegał rzeczywistość i w jaki sposób będzie świadomie ją obserwował.

Dziecko w wieku przedszkolnym jest już gotowe do wyrażania swojej opinii na temat wyglądu otaczających go przedmiotów, pod względem ich koloru, kształtu, formy i struktury. Może powiedzieć, czy coś mu się podoba, a co jest dla niego po prostu brzydkie. Można poprzez estetykę przedszkola kształtować w dzieciach miłość do rzeczy pięknych i zaszczepić chęć poznawania różnych form sztuki.