Jak bawić się z dzieckiem nadpobudliwym?

4Rodzice dzieci nadpobudliwych mają poważne problemy z tym, aby wymyślić dla swojej pociechy zabawę zajmującą jej uwagę. Jak bawić się z dziećmi z takimi zaburzeniami psychoruchowymi?

ADHD najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym u dzieci

Zaburzenia emocjonalne u dzieci zdarzają się coraz częściej. Choć nie każde dziecko, które dosłownie nie może usiedzieć na miejscu i skoncentrować uwagi na zadaniu, będzie miało zdiagnozowane ADHD, czyli nadpobudliwość psychoruchową (Attention deficit hyperactivity disorder), to wiele dzieci ma problemy z koncentracją. Szacuje się, że ADHD dotyka od 3 do 8 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Nadpobudliwość to jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych u dzieci. Rodzice i nauczyciele w przedszkolu muszą wykazać się konkretnymi umiejętnościami i wiedzą o ADHD, aby właściwie wychowywać i uczyć takie dziecko. Nie należy traktować dziecka z ADHD jak osoby upośledzonej, ponieważ jej możliwości umysłowe są takie same jak zdrowych dzieci.

Jak pracować z dziećmi nadpobudliwymi?

Nauka i zabawa z dzieckiem nadpobudliwym powinna zmierzać do zmniejszenia nieukierunkowanych wyładowań ruchowych i mimowolnych reakcji czy utraty koncentracji. Bawiąc się z synem czy córką, zawsze trzeba rozpoczynać od czegoś łatwego, krótkotrwałego, a z czasem przechodzić do rzeczy trudniejszych i bardziej skomplikowanych, wymagających większych nakładów czasu.

Zabawa powinna być dla dziecka atrakcyjna, przyjemna, wykorzystująca różne techniki. Dobrze jest dać maluchowi swobodny wybór tematu zabawy czy gry. Rodzice i nauczyciele oraz opiekunowie w przedszkolu powinni udzielać wychowankom dyskretnej pomocy w trakcie wykonywania zadań.

Bardzo dobrą zabawą angażującą dziecko, która może być praktykowana w przypadku ADHD jest naśladowanie zwierząt, zabawek i tym podobnych. Rodzic zgaduje, co pokazuje dziecko, a później jest zmiana ról.

Zgadywanki są dla dziecka pożyteczne i pozwalają rozwijać różne zmysły. Można na przykład zasłonić maluchowi oczy i dać do ręki przedmiot. Po dotyku i zapachu musi zgadnąć, co trzyma.

Wspólne malowanie czy tworzenie dzieł plastycznych z wykorzystaniem szerokiego wachlarza metod to także sposób na efektywną zabawę z dzieckiem nadpobudliwym. Na samym początku zadajemy jedynie temat, którego powinniśmy trzymać się podczas tworzenia.

Dla zwiększenia koncentracji dziecka i zmniejszenia chaotyczności wykonywanych przez niego ruchów można pokusić się o zabawę w obrysowywanie wzorów, albo wykonać wydzierankę.