Jak ważny jest zdrowy sen przedszkolaka?

16Kiedy rodzi się dziecko, jego naturalny rytm dnia zajmuje w większej części sen. Dziecko aktywne jest początkowo tylko kilka godzin na dobę, ale z czasem okres snu skraca się, a maluch może poznawać otaczający go świat wszystkimi zmysłami. Niemniej sen w dalszym ciągu jest dla niego bardzo ważny w życiu. Podobnie powinno być w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Dlaczego jest to istotne?

Odpoczynek dla organizmu

Podobnie jak u osób dorosłych, sen u dziecka ma pozwolić organizmowi na zregenerowanie sił witalnych i nabranie energii na pokonywanie codziennych wyzwań. Gdy śpimy, nasze ciało odpoczywa, ale bardzo ważne jest to, co dzieje się w tym czasie w naszym mózgu. Wydzielane są w nim substancje pozwalające na harmonijną współpracę wszystkich komórek naszego organizmu. Są to tzw. neuroprzekaźniki, do których zalicza się dopaminę, serotoninę, noradrenalinę i acetylocholinę. Brak lub niedostateczna ilość snu powoduje, że dziecko może być marudne, mieć zły nastrój, być ospałe i nerwowe.

Czy w czasie snu rośniemy?

Utarł się pogląd mówiący o tym, że dzieci podczas snu rosną. Nie jest to jednak tylko mit, ale szczera prawda, ponieważ podczas snu, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, w głębokim śnie, w przysadce mózgowej wydzielana jest największa ilość hormonu wzrostu. Nieregularny sen dziecka prowadzi do tego, że dziecko może rosnąć z mniejszą intensywnością niż jego rówieśnicy, którzy się wysypiają.

Pamięć i zdolności koncentracyjne

Kolejną kwestią, na którą wpływa zdrowy sen, jest nasza pamięć i zdolności zapamiętywania. Podczas snu odpoczywamy tylko fizycznie, ale nie psychicznie, ponieważ mózg cały czas pracuje. W godzinach nocnych pobudzane są obszary w mózgu, których w dzień nie używamy. U dziecka wzmacniana jest dzięki temu pamięć i ćwiczone zapamiętywanie.

Jak długo powinien spać przedszkolak?

O ile dziecko do ukończenia pierwszego roku życia śpi nawet po 15-16 godzin na dobę, o tyle już przedszkolak śpi znacznie krócej – nawet po 8-12 godzin. Nie ma na to reguły, ponieważ jednym wystarczy tylko 8 godzin spokojnego snu, a dla innego dziecka będzie to stanowczo zbyt mało. Rodzic powinien obserwować swoją pociechę. Jeśli ma apetyt, normalnie rośnie, dobrze się rozwija pod względem psychicznym, fizycznych i intelektualnym, na pewno wszystko jest w porządku.