Przejdź do treści

Jak wygląda pierwsza wizyta u logopedy?

Do logopedy rodzice udają się z dzieckiem z różnych powodów: kiedy nie mówi poprawnie albo nie mówi wcale, choć jak na swój wiek jego mowa powinna być dobrze rozwinięta. Jak twierdzą specjaliści, na wizytę do logopedy warto umówić się zawsze wtedy, gdy niepokoi nas coś w mowie naszego dziecka. Pierwsza wizyta może budzić lęk, zarówno u dziecka, jak i u rodziców. Warto więc wiedzieć, jak wygląda, aby móc się do niej przygotować.

Pierwszy etap wizyty

Udając się do logopedy na pierwszą, diagnostyczną wizytę z dzieckiem, musimy wiedzieć, że najpierw odbędzie on wywiad z rodzicem czy z rodzicami. Wywiad będzie szczegółowy, ponieważ tylko dzięki temu specjaliście uda się postawić trafną diagnozę stanu dziecka i pomóc mu. Dlatego rodzice już w domu powinni zastanowić się nad odpowiedziami na typowe pytania zadawane przy takiej okazji przez logopedę. Dotyczą one:
• przebiegu ciąży,
• branych przez matkę w czasie ciąży leków,
• czy dziecko było karmione piersią,
• czy dziecko miało/ma problemy z jedzeniem łyżeczką, piciem z kubka, gryzieniem,
• oceny stanu zdrowia dziecka po urodzeniu – m.in. skala Apgara, waga, wzrost, ewentualne uszkodzenia i urazy noworodka,
• rozwój dziecka – kamienie milowe, jak np. pierwszy uśmiech, raczkowanie, chodzenie, gaworzenie, pierwsze słowo,
• stan zdrowia dziecka – czy często choruje na takie schorzenia jak angina, zapalenie ucha, przeziębienia, czy przebywało w szpitalu,
• czy w rodzinie występowały wady wymowy i opóźnienia.

Diagnoza dziecka

Po wywiadzie z rodzicami logopeda skupi się na dziecku. Sprawdzi, jakie głoski wypowiada, a jakie nie, z jakimi ma problem. Skontroluje, jak wypowiada wyrazy i nazywa przedmioty widziane na obrazkach. Dlatego rodzice powinni powiedzieć dziecku, co będzie musiało zrobić u logopedy. Dobrze by było, aby wiedziało ono, że musi nazywać widziane rysunki. Najważniejsze jest, aby było spokojne i otwarte, ponieważ wtedy diagnoza będzie lepiej przeprowadzona. Można przekonać dziecko do współpracy tym, że jest to gra, a ono jest zawodnikiem.

W ramach diagnozowania dziecka logopeda będzie oglądał narząd mowy, sprawdzi giętkość i sprawność języka, stan podniebienia i zgryzu, długość wędzidełka. Wszystko odbywać się będzie w ramach zabawy, ale dziecko musi wykonać określone czynności. Przygotujmy je do tego, co pozwoli mu na zminimalizowanie stresu.

Ostatnim etapem pierwszej wizyty u logopedy jest sprawdzenie rozumienia słuchu fonematycznego oraz umiejętności samodzielnego wypowiadania się. Logopeda więc sprawdzi, czy dziecko rozróżnia ze słuchu poszczególne słowa.
Na podstawie wszystkich elementów wizyty logopeda będzie mógł już postawić diagnozę stanu dziecka i przedstawić rodzicom możliwy plan terapii, jeśli jest ona niezbędna.