Przejdź do treści

Jak wspierać rozwój poznawczy u dziecka?

IMG_8890Rodzic jest pierwszym nauczycielem dla swojego dziecka. Maluch w okresie wczesnego dzieciństwa zwykle wychodzi z założenia, że mama i tata wiedzą wszystko i są niewyczerpanym źródłem informacji o otaczającym nas świecie. Dziecko musi wiedzieć, że z każdym pytaniem i problemem może zwrócić się do rodzica. Jak jeszcze wspierać jego rozwój poznawczy, aby wyrosło na osobę inteligentną, ciekawą i cały czas głodną wiedzy?

Od samego początku

Właściwie od urodzenia rodzice mogą aktywnie wspierać rozwój poznawczy swojego dziecka. Jeśli wydaje nam się, że w pierwszym roku życia maluch niewiele tak naprawdę rozumie, jesteśmy w błędzie. To właśnie wtedy dziecko uczy się twarzy rodziców, rozpoznawania ich głosu i zapachu. Szybko zaczyna się interesować otaczającymi go kształtami i kolorami, a z czasem zaczyna sięgać po zabawki manualne. Rolą rodzica jest inicjowanie rozwoju kolejnych umiejętności u dziecka i sprawianie, że będzie znało proste mechanizmy sprawcze, rządzące światem. Świetnie sprawdza się przy tym zabawa w „a kuk ku”.

U dzieci nieco starszych, proces poznawczy szybko postępuje. To czas, kiedy rozwija się wyobraźnia dziecka. Można je nauczyć zabawy w odgrywanie scenek z udziałem własnym lub lalek czy misiów. Dwulatek radzi sobie z naśladowaniem czynności prezentowanych przez dorosłych lub starsze rodzeństwo.

Rozwój poznawczy w przedszkolu

Dzieci w wieku przedszkolnym wychodzą poza obręb bezpiecznego życia domowego, które znają i lubią. Muszą przyzwyczaić się do nowego otoczenia, do zabawek, rówieśników, a przede wszystkim do nauczycieli i opiekunek w przedszkolu. W ich życiu pojawiają się ważni dorośli, którzy także przyczyniać się będą przez kolejne lata do właściwego pokierowania procesem poznawczym.

Nadal jednak rodzice mogą go także wspierać, m.in. wymyślając z dzieckiem zabawne historie i scenariusze zdarzeń, które później można wspólnie odgrywać. Warto czytać razem, co jednocześnie przyczyni się u dziecka do rozwoju ważnych umiejętności.

Grając w gry logiczne i planszowe z synem lub z córką, wspólnie układając puzzle czy inne układanki, przyczyniamy się do wyrobienia w umyśle dziecka umiejętności logicznego myślenia. Pracujemy nad cierpliwością, spostrzegawczością, a przy tym miło spędzamy z nim czas.

Rodzice powinni mądrze bawić się, uczyć i wychowywać swoje dzieci, czego można dokonać poprzez właściwy dobór literatury, gier i zabawek. Nie powinniśmy pozwolić, aby dziecko całymi dniami siedziało wpatrzone w telewizor i bajki, albo w ekran komputera. Bądźmy towarzyszem jego rozwoju i okażmy wyrozumiałość dla pojawiających się czasami słabości.