Jak zachęcić dziecko do czytania?

reading-834944_640Czytanie jest ważną umiejętnością, którą powinno posiąść każde dziecko, najlepiej już na etapie przedszkola. W pierwszej klasie szkoły podstawowej dzieciom, które wcześniej nauczyły się płynnie czytać, jest po prostu znacznie łatwiej niż innym. Dlatego rodzic i nauczyciele w przedszkolach powinni kłaść duży nacisk na naukę czytania. Warto też na wiele różnych sposobów zachęcać swoje dziecko do czytania. Jak tego dokonać?

Po pierwsze – wspólne czytanie

Dzieci uwielbiają spędzać czas ze swoimi rodzicami, zwłaszcza jeśli są w wieku przedszkolnym. Można wykorzystać go nie tylko na zabawę, ale i na naukę czytania. Zamiast wspólnie oglądać bajkę w telewizji, można wziąć do ręki książkę i poczytać. Na początku oczywiście zwykle czyta tylko rodzic. Jeśli będzie robił to w interesujący sposób, zmieniając ton i modulację głosu, dodając ekspresyjne wykrzykniki, to dziecko także będzie interesowała historia, o której czyta. Dla dziecka taka forma spędzania czasu pozwala na wyrobienie w sobie nawyku i chęci czytania.

Bez przymusu

Nie należy w żadnym przypadku zmuszać dziecka do czytania i wyznaczać mu na to stałych pór na. Ma to nie być dla niego przykry obowiązek, ale zabawa. Powinno kojarzyć ono książki i czytanie ich z rozrywką, tak jak zabawa lalkami czy samochodzikami. Dlatego książki dziecka trzymajmy w sąsiedztwie innych zabawek, albo niech syn lub córka znajdzie dla nich odpowiednie miejsce.

Rodzic czytając historię przedszkolakowi, może mu pokazywać konkretne literki i całe słowa, ucząc powoli ich wymowy i zapisu. Trzeba przy tym wykazywać się daleko idącą cierpliwością i nie wywierać na dziecku żadnej presji. Niszczy ona szczere chęci dziecka do nauki oraz jego naturalną ciekawość.

Przykład idzie z góry

W domach, w których rodzice lubią czytać i czytają w każdej wolnej chwili – prasę, literaturę branżową, czy powieści rozrywkowe, dzieci mają idealny przykład tego, że czytanie jest przyjemnością. Z czasem same zechcą naśladować dorosłych w czytaniu, co dla rodzica będzie największym powodem do dumy. Zamiast oglądać kolejną bajkę w telewizji, dziecko sięgnie po swoją ulubioną książkę, tak jak jego mama czy tata. Pokazujmy więc swoim pociechom, że dla nas czytanie jest wartościową rozrywką i znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Można skutecznie zachęcić dziecko do czytania dzięki nowoczesnej technice. Na tablecie lub czytniku e-booków również można czytać, a dla malucha będzie to bardzo atrakcyjne zajęcie, z uwagi na możliwość skorzystania z urządzenia.